reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen ID. Buzz

Volkswagen ID.Buzz sonunda tanıtılıyor; işte tarih ve bu zamana kadar masada görünen detaylar

Konsept versiyonunun üzerinden geçen yaklaşık 5 yılın ardından Volkswagen ID.Buzz için seri üretim versiyona kavuşma vakti geldi.

Volkswagen’in satışa sunmasıyla birlikte listelerde üst sıralara yükselmeye başlayan elektrikli modellerinin tamamında “ID” rozetini görüyoruz. Geçiş döneminde pek çok markada olduğu gibi bu yeni süreci kendi içerisinde özel bir alt ürün gamı adıyla oluşturma kararı alan Volkswagen’in bugünki oluşumunun temelleri 2015-2017 arasına dayanıyor. O dönem gerçekleştirilen çalışamaların ışığında birbiri ardını izleyen konsept model tanıtımları arasında en fazla ilgiyi çekenin ID. Buzz olduğunu her zaman dile getirmeden edemiyoruz. Elektrikli Microbus olarak da bildiğimiz ve tasarım köklerini T1-T2’den alan proje ile tanışmamızın üzerinden yaklaşık 5 yıl geçti. 2017’de podyuma çıkarttığı modelini, sürücüsüz otomobil teknolojisinin geliştirilmesinde bir test yatağı olarak da kullanan Volkswagen, aradan geçen zaman diliminin ardından nihayet satışa sunulacak son versiyonun tanıtımına artık hazır. Markanın resmi kaynakları tarafından kısa süre önce paylaşılan detayda, Volkswagen ID. Buzz için seri üretim versiyonunun 9 Mart 2022’de sahneye çıkarılacağı açıklandı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen ID Buzz konseptiyle açıklanan teknik özellikler

Volkswagen’in elektrikli modellerinde kullandığı MEB platformu üzerine geliştirilen ID. Buzz, 2017 yılında tasarımı kadar teknik özellikleriyle de ses getirmeyi başarmıştı. Farklı kullanıcı kitlelerine erişebilmesi için kendi içerisinde geniş bir versiyon çeşitlilinin sunulacağı vurgusu yapılan modelin en üst versiyonda çift elektrik motoruyla birlikte 370 beygire yaklaşan güç değeri öne çıkıyor. Daha uygun fiyatlı olacak tek elektrik motorlu versiyonda ise arka tarafta konumlanacak olan ünite yaklaşık 270 beygir güç üretecek. En üst versiyonunda 111 kWh, alt paketlerinde ise 83 kWh’lik iki farklı batarya paketiyle sunulması beklenen ailenin 435 ile 600 km aralığındaki menzil beklentileri de hala sabit. 5 saniyelik 0-100, 160 km/s’lik maksimum sürat rakamları da bu beklentiler arasında.

İlginizi çekebilir

Volkswagen ID. Buzz