reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen ID.Buzz GTX LOG Tasarım

Volkswagen, elektrikli tarafta GTX ismini rafa kaldırıyor

Volkswagen, elektrikli tarafta sportif modellere koymayı tercih ettiği GTX ismini sürpriz bir adım atarak rafa kaldırıyor.

Volkswagen, bugün çıkan haberlere göre ilk elektrikli GTI ve R modellerine yer açmak, yeni dönemde daha geleneksel isim yapısını sürdürmek için sportif ya da yüksek performanslı elektrikli araçlarında GTX markasını/ismini kullanmayı bırakacak. GTX rozetini ilk olarak 2021’de kullanmaya başladığı hatırlatılan firma, şirketin CEO’su Thomas Schäfer tarafından doğrulandığı kadarıyla rozeti elektrikli tarafta geleceğe taşımayacak. Firmadan gelen en son GTX, Volkswagen ID.Buzz GTX olmuştu. ID.Buzz GTX, firmanın sevilen ikonik elektriklisini azımsanmayacak bir güçle buluşturuyor. Spesifik olarak arkada 282 beygir gücünde, önde ise 108 beygir gücünde elektrik motorlarıyla donatılan araç, toplamda sürücüsüne 335 beygirlik bir eğlence sunuyor. Seçilen versiyona bağlı olarak (Standart yanında uzun dingil mesafesine sahip daha büyük bir sürüm var) 79 kWh ya da 86 kWh bataryalar ile gelen araç için şimdilik net bir menzil verisi paylaşılmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

0’dan 100 km/s hıza 6,5 saniyede çıkabilen modern tasarımlı van, en üstte 160 km/s hızı geçemiyor çünkü elektronik bir limit uygulanıyor. Ufak bataryalı sürümde 185 kW, büyük bataryalı sürümde ise 200 kW şarj sunan firma, 19-inç jantlar üzerine kurduğu aracı “Cherry Red” isimli kırmızı rengiyle öne çıkarıyor. İçinde güncel Volkswagen modellerinden alıştığımız bir kokpit alanı taşıyan ve doğal olarak çok geniş bir yaşam alanı bulunan araç, henüz kaça satılacak belli değil ancak Avrupa’da önümüzdeki yaz aylarında elde edilebilecek.

ID.Buzz GTX, yakın zaman içinde tanıştığımız tek GTX modeli de olmamıştı. Eğer kaçırdıysanız geçtiğimiz aylarda Volkswagen ID.7 Tourer GTX ve ID.3 GTX tanıtıldı. Volkswagen’in şimdiye kadarki en güçlü wagon modeli olan ID.7 Tourer GTX, iki elektrik motoru ile 335 beygirlik gücü dört tekerine aktarıyor. 0’dan 100 km/s hıza 6,3 saniyede çıkabilen MEB temelli araç, 88 kWh batarya ile 620 km civarında bir menzil vadediyor.

Volkswagen ID.3 GTX ise iki farklı versiyon halinde geliyor. Üstteki model 322 beygir, alttaki ise 282 beygir güç sunuyor, güçlü versiyon 0’dan 100 km/s hıza 5,6 saniyede çıkabiliyor. Daha çok gençlere odaklanan bu elektrikli, 79 kWh batarya üzerinden 600 km menzil getiriyor. Bu araçların henüz Türkiye satışları hakkında bir bilgi bulunmuyor.

Volkswagen ID.Buzz GTX yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER