reklamı kapat

POPÜLER

Hüseyin Yayman’dan X platformuna çağrı: “Ya Türkiye’ye geleceksiniz ya da sonuçlarına katlanacaksınız”

Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman’dan X platformuna çağrı: “Ya Türkiye’ye geleceksiniz ya da sonuçlarına katlanacaksınız.”

Duvar’da yer alan ANKA Haber Ajansı kaynaklı habere göre Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman tam olarak, “X platformuna bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; ya Türkiye’ye geleceksiniz ya da sonuçlarına katlanacaksınız. ‘Temsilcilik açacağız’ dediniz bu sözde kaldı ve kanunun arkasından dolanmak istediniz. El değiştirdi, ‘yeni bir oryantasyon süreci var’ dedik bunu da makul karşıladık ama diğer tüm sosyal ağlar buraya gelip fikirlerini, Türkiye’de yapmak istediklerini anlatırken X’in kendisini böyle görmesini kabul edilebilir bulmuyoruz.” dedi. X bundan önce bir “bant daraltma” durumuyla gündeme gelmişti.  Kaçıranlar için geçtiğimiz dönemde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 19 Temmuz 2023 tarihli ve 39225 sayılı kararıyla, temsilci belirleme ve bildirime yükümlülüğünü yerine getirmeyen X platformuna reklam verilmesi yasağı getirilmişti. Bu konuda bir açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, şunları aktarmış ve uyarmıştı: “Verilen süreye ve yapılan tüm görüşmelere rağmen yeni düzenleme uyarınca temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen X’e Türkiye’de mukim vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişiler tarafından reklam verilmesi yasaklandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yasak uyarınca X’e yeni reklam verilemeyecek, bu kapsamda yeni sözleşme kurulamayacak ve buna ilişkin para transferi yapılamayacak. Hakkında reklam yasağı uygulananlara verilen reklamların giderleri Gelir Vergisi Kanunu uyarınca gider kabul edilmeyen ödemeler ve Kurumlar Vergisi Kanunu uyarınca kabul edilmeyen indirimler arasında sayılacak. 3 ay içinde temsilci belirlemezse X’e bant genişliğinin daraltılması gündeme gelecek”.

Bu konu geçtiğimiz ay bir kez daha gündeme gelmişti. Yine Duvar’da yer alan habere göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, X’in (Twitter) hala Türkiye’ye temsilci atamadığını ve ‘bant daraltma’ uygulamasını değerlendirdiklerini açıkladı. Uraloğlu sosyal medya platformu X’e temsilcilik aça kadar verilen reklam yasağının sorulması üzerine tam olarak şunları söyledi: “Hala X Türkiye’ye temsilci atamadı. Bununla ilgili bir kanuni düzenleme de gerekecek. Görüşmelerimiz hala devam ediyor. Yürürlükte olan bir reklam yasağı var. Devamında bant daraltma gündemimizde.”

X haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition

İLGİLİ HABERLER