reklamı kapat

POPÜLER

Atatürk filmi LOG Görsel

Disney+ yetkilileri Atatürk içeriği için mecliste savunma yapacak

Disney+ Türkiye’nin yetkilileri yapılan resmi açıklamaya göre diziden filem dönüştürülen Atatürk içeriği için mecliste savunma yapacak.

Hürriyet’te yer alan habere göre TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, Atatürk dizisini yayınlamayan Disney+ temsilcilerini 10 Kasım öncesi 9 Kasım’da komisyona davet etti. Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman, Disney+ yetkililerinin Atatürk’ün 85’inci ölüm yıl dönümünden bir gün önce komisyona gelmesinin anlamlı olacağını belirtti. TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında toplandı. Komisyonda, Disney Plus’ın Atatürk dizisini yayınlamama kararı görüşüldü. Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman, Disney’in yaptığının açık bir sansür hak ve hürriyetlerin ihlali olduğunu dile getirerek, “Türkiye’nin kurucu liderine yapılan içerik ne olursa olsun, siz kimsiniz ki iptal ediyorsunuz. Ermeni diasporasının baskısı mı var, ABD’deki grupların baskısı mı, içerikle ilgili mi bir şey var bunları bilmiyoruz. Bunu da gelip kendileri anlatmak istiyor. O yüzden kendilerini dinlemeliyiz” dedi. Yayman, Disney+’ın neden böyle bir karar aldığının kendilerine sorulması gerektiğine dikkat çekerek, “Belgeselin Disney Plus mecrasında değil, televizyonda yayınlanması doğrultusunda bir karar alındı. Bunu da doğru bulmuyorum. Disney Plus yetkililerinin bu konuda Türk milletinden özür dilemesini bekliyoruz. Alınan kararın sebebini kendilerinden dinlemek istiyoruz. Onun için Disney temsilcilerini komisyona davet etmenin çok doğru bir karar olduğunu düşünüyorum diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Etkileyici fragmanını sayfada izleyebileceğiniz “Atatürk 1881-1919” filmi için şu açıklama geçilmişti:Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluk yıllarından Millî Mücadele’ye giden hikâyesinin anlatıldığı “Bir Mehmet Ada Öztekin filmi” olan ATATÜRK 1. Film 3 Kasım’da sinemalarda. Mustafa, 19. yüzyılın sonunda Selanik’te doğar. Babasının maruz kaldığı eşkıya saldırıları, doğal olarak onu kötü etkiler.

Babası Ali Rıza Bey’in önce işleri sonra sağlığı bozulur. Bir süre sonra da vefat eder. Zübeyde Hanım için oğlu dünyanın merkezindedir ve onun başına bir şey gelmemelidir. Oğlu adına düşündüğü gelecek, mahalle mektebine gidip, sofu ailesindeki geleneğe uygun şekilde Hoca olmasıdır. Zübeyde Hanım’ın kurduğu bu gelecek hayalinin büyüklüğü, küçük Mustafa’nın içindeki devasa ateşe kıyasla, ancak o ateşin karşısında küçük bir saman tanesi kadardır.

Mustafa Kemal, 1905 yılında, akademiyi Kurmay Yüzbaşı olarak bitirir. 1905 yılından 1919’a kadar Suriye’den Trablus’a Selanik’ten Kars’a, Osmanlı topraklarının dört bir köşesinde görev yapar. Gördüğü şey, kendi ülkesinde idarenin çoktan kontrolden çıktığını, artık liyakat ve vatanseverliğin kalmadığıdır.

Mustafa Kemal için fazla seçenek kalmamıştır. Kendi tabiriyle memleket, eşkıyaların yaktığı babasının tomrukları gibi yanmaktadır. Onu kurtarmak için biri, bir şey yapmalıdır. Namık Kemal’in dediği gibi, Vatanın bağrına düşman hançerini saplamıştır. Fakat elbet, onun bahtı kara maderini kurtaracak biri çıkacaktır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İçerik hakkında geçtiğimiz aylarda yapılan resmi açıklama şöyle olmuştu:TV’ye özel ilk film, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda FOX kanalında yayınlanacak ve ardından sinema filmi vizyona girecek. İkinci film ise 22 Aralık’tan itibaren sinemalarda olacak.

Her iki film de 2024 yazında FOX ekranlarında yer almaya başlayacak. Yönetmen koltuğunda Mehmet Ada Öztekin’in oturduğu ‘Atatürk’te Mustafa Kemal Atatürk’ü Aras Bulut İynemli canlandırırken, yapımcılığı Saner Ayar ve Hakan Karamahmutoğlu üstleniyor.

The Walt Disney Company Türkiye Genel Müdürü Cenk Soner konu hakkında şunları söyledi: “Atatürk içeriğimizi Cumhuriyetimizin 100. yılında izleyicilerimiz ile buluşturuyoruz. İçerik stratejimizde yapılan değişiklikler sonucunda iki film olarak planladığımız Atatürk’ün ilk TV özel versiyonunun FOX kanalımızda yayınlanmasının ardından, iki film sinemalarda ve sonrasında FOX ekranlarında olacak. Böylece, ‘Atatürk’ü çok daha geniş kitlelere ulaştırmış olacağız.”

Lanistar Medya adına Yapımcı Saner Ayar ise şöyle konuştu: “Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlamaları kapsamında ‘Atatürk’ü Ekim ayından itibaren FOX’ta TV özel versiyonuyla yayınlayarak, çok daha geniş bir seyirci kitlesine ulaştıracak olmaktan gurur duyuyoruz. Bu çok özel yapımı iki ayrı film halinde sunacağız ve TV’nin yanı sıra sinemalarda da yayınlayarak izleyicilerimize büyük ekranda film izleme keyfi yaşatacağız.” 

Atatürk içeriği yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli