reklamı kapat

POPÜLER

X (Twitter) LOG Tasarım

X platformunun Türkiye’deki reklam yasağı kaldırıldı

Elon Musk’ın sahibi olduğu X (Twitter) platformu, uzun süredir beklenen adımı atmış ve Türkiye’ye bir temsilci atamıştı.

Dünya’da yer alan haberde aktarıldığı kadarıyla sosyal medya platformu X’in Türkiye’de temsilcilik açtığını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Temsilci atamamışlardı ama iletişimimiz vardı. Son zamanlarda reklam yasağı koyduk. Nispeten etkili oldu. Bir önceki Kabinede de gündeme geldi. Bant daraltma kararı aldık kendilerine bildirdik. Sosyal medya platformu X Türkiye’de temsilcilik açtı.” ifadelerini kullandı. Şirket Türkiye’ye temsilci atamadığı bir reklam yasağıyla karşı karşıyaydı, platforma Türkiye’den reklam verilemiyordu. Bugün öğrendiğimiz kadarıyla bu durum ortadan kalktı yani platformun Türkiye’deki reklam yasağı resmi olarak kaldırıldı. Duvar’da yer alan habere göre BTK’nın “X’e Reklam Verilmesinin Yasaklanması Kararının Kaldırılması” başlıklı kararında şu ifadelere yer verildi: “Eski ünvanı Twitter, Inc. olan X Corp. (Twitter/X) adlı sosyal ağ sağlayıcının 04.05.2007 tarihli ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un ek 4’üncü maddesinin birinci fıkrasında düzenlenen temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmesi nedeniyle 19.07.2023 tarihli ve 39225 sayılı reklam yasağı kararının kaldırılmasına karar verilmiştir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz haftalarda Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman’dan gelen bir çağrı çok dikkat çekmişti. Duvar’da yer alan ANKA Haber Ajansı kaynaklı haberde yer aldığı kadarıyla Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman tam olarak, “X platformuna bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; ya Türkiye’ye geleceksiniz ya da sonuçlarına katlanacaksınız. ‘Temsilcilik açacağız’ dediniz bu sözde kaldı ve kanunun arkasından dolanmak istediniz. El değiştirdi, ‘yeni bir oryantasyon süreci var’ dedik bunu da makul karşıladık ama diğer tüm sosyal ağlar buraya gelip fikirlerini, Türkiye’de yapmak istediklerini anlatırken X’in kendisini böyle görmesini kabul edilebilir bulmuyoruz.” demişti.

X haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition

İLGİLİ HABERLER