reklamı kapat

POPÜLER

Facebook

Reklam yasağı öncesinde Facebook, Türkiye temsilci adımını attı

Türkiye’de sosyal medya konusunda artık yeni bir döneme geçilmiş durumda. İşte bu yeni dönemde Facebook da beklenen adımı attı.

1 Ekim’de yürürlüğe giren yasa ile Türkiye’de günlük erişimi bir milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcıları artık burada temsilci bulundurmak zorunda. İşte bunu yapmayan sosyal medya kanallarına şimdiye kadar büyük maddi yaptırımlar uygulandı. Kısa süre önce de aktardığımız üzere Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul etmeyen şirketlere toplam 40 milyon TL (Her şirkete ayrı olarak) ceza kesildi. Şimdi ise bu şirketleri daha çok etkileyecek olan reklam yasağı yolda bulunuyor. Aktarıldığı kadarıyla 19 Ocak salı günü itibarıyla gerekli adımları atmayan firmalar için yasak başlıyor ve bu durumda Türkiye’de vergi mükellefi olan şirket ve kişilerin, söz konusu sitelere / platformlara reklam vermesi yasaklanıyor. İşte bu durum öncesinde Facebook beklenen adımı attı ve Türkiye’de temsilci atmaya kararını aldı. Bunun şirketin altındaki diğer platformlar (Instagram vb.) için de geçerli olacağı düşünülüyor. Firmadan resmi açıklama şöyle:

“Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.”

Bu arada Facebook’tan dikkat çeken bir açıklama daha var. Şirket açık şekilde ‘İlkelerimize uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz’ diyor. Bu konuda neler göreceğimizi ise elbette zaman gösterecek.

Facebook öncesinde YouTube da temsilcisi atamıştı

Geçtiğimiz ay Türkiye’ye temsilci atamış ve aşağıdaki açıklamayı yapmıştı:

“YouTube olarak şeffaflığa, ifade özgürlüğüne ve bilgi erişimine olan bağlılığımızı korurken, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki yerel yasa ve düzenlemelere uymak için her zaman özen gösteriyoruz. Kısa bir süre önce düzenlenen 5651 sayılı kanunla sosyal ağ platformları için getirilen yeni yükümlülükleri son bir kaç aydır bütün boyutları ile inceledik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube’un Türkiye’deki içerik üreticileri ve kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu biliyor, her gün on binlerce içerik üreticisinin YouTube’da yarattığı çok sesli özgün dünyayı ilgiyle takip ediyoruz. Bunun bilinciyle ve ilkelerimize bağlı kalarak YouTube için yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldık. Türkiye’deki yetkililerle de paylaştığımız bu kararı almış olmaktan memnuniyet duyuyoruz

İlginizi Çekebilir

Sony bir elektrikli otomobil geliştiriyor