reklamı kapat

POPÜLER

Twitter

BTK, Twitter için uygulanan reklam yasağını kaldırdı

Türkiye’de geçtiğimiz yıl yeni bir dönem başlamış ve belirli platformlar için temsilci zorunluluğu gelmişti. İşte bu konuda bir Twitter adımı atıldı.

Sputnik’te yer alan habere göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) ‘Twitter Adlı Sosyal Ağ Sağlayıcıya Reklam Verilmesinin Yasaklanması Kararının Kaldırılmasına İlişkin Başkan Kararı’ Resmi Gazete’de yayımlandı. Çünkü firma temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirdi.

Buna göre, Twitter adlı sosyal ağ sağlayıcının, ‘5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmesi nedeniyle 15 Ocak 2021 tarihli reklam yasağı kararının kaldırılmasına karar verildi.

Türkiye’de artık günlük erişimi bir milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcıları temsilci bulundurmak zorunda. Bunu yapmayan sosyal medya kanallarına şimdiye kadar büyük maddi cezalar uygulandı.

Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul etmeyen şirketlere en son duyduğumuzda toplam 40 milyon TL (Her şirkete ayrı olarak) ceza kesilmişti. Buna rağmen temsilci atamayanlara ise reklam yasağı uygulanmıştı. Bu durumda Türkiye’de vergi mükellefi olan şirket ve kişilerin, söz konusu sitelere / platformlara reklam vermesi engellenmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR