reklamı kapat

POPÜLER

Twitter X LOG Tasarım

X (Twitter) Türkiye’de yakında bir bant daraltma ile karşı karşıya kalabilir

Elon Musk’ın en son şirketi X (Eski adıyla Twitter), aktarıldığı kadarıyla Türkiye’de yakında bir bant daraltma ile karşı karşıya kalabilir.

Geçtiğimiz aylarda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 19 Temmuz 2023 tarihli ve 39225 sayılı kararıyla, temsilci belirleme ve bildirime yükümlülüğünü yerine getirmeyen X platformuna reklam verilmesi yasağı getirilmişti. Bu konuda bir açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, şunları aktarmış ve uyarmıştı: “Verilen süreye ve yapılan tüm görüşmelere rağmen yeni düzenleme uyarınca temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen X’e Türkiye’de mukim vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişiler tarafından reklam verilmesi yasaklandı. Yasak uyarınca X’e yeni reklam verilemeyecek, bu kapsamda yeni sözleşme kurulamayacak ve buna ilişkin para transferi yapılamayacak. Hakkında reklam yasağı uygulananlara verilen reklamların giderleri Gelir Vergisi Kanunu uyarınca gider kabul edilmeyen ödemeler ve Kurumlar Vergisi Kanunu uyarınca kabul edilmeyen indirimler arasında sayılacak. 3 ay içinde temsilci belirlemezse X’e bant genişliğinin daraltılması gündeme gelecek”. İşte bu üç aylık süre T24’te aktarıldığı kadarıyla tam olarak 21 Ekim tarihinde sona eriyor. Habere göre X’in Türkiye’ye 21 Ekim’e kadar bir temsilci atamaması halinde, Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, X’e yüzde 50 oranında bant daraltma uygulanabilmesi için mahkemeye başvuru yapabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğer bant daraltımı uygulanırsa, X’e ciddi erişim sorunları yaşanacak, paralı aboneler dahi sorun yaşamaya başlayacak. Musk’ın Türkiye ile bağlantıları güçlü olduğundan sorunun 21 Ekim öncesinde çözülmesi olası ancak yine de şimdilik kesin konuşmak zor. Bu arada X’in bu olası yaptırım karşısında da bir temsilci atamaması halinde bant genişliğinin tam yüzde 90’a kadar daraltılması için BTK Başkanı Karagözoğlu Sulh Ceza Hâkimliği’ne başvuru yapılabilecek.

X (Twitter) gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X