reklamı kapat

POPÜLER

sosyal medya Sosyal medya yasası reklam yasağı

Facebook, Twitter, TikTok, Instagram ve YouTube’a Türkiye’den ikinci büyük para cezası

Türkiye’de sosyal medya konusunda artık yeni bir döneme geçilmiş durumda. İşte bu yeni dönemdeki Facebook gibi devlere ikinci cezalar geldi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilen “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ile Türkiye’de yeni bir sosyal medya düzenine geçildi. 1 Ekim’de yürürlüğe giren yasa ile Türkiye’de günlük erişimi bir milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcıları Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda kaldı.

Hayata geçen yasal sürenin sona ermesinin ardından geçtiğimiz ay Türkiye özelinde “temsilci bildiriminde bulunmayanFacebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok gibi sosyal medya platformlarına 10 milyon lira ceza kesilmişti. O zaman 1 ay sonra bu ceza miktarı 30 milyon TL olacak denilmiş ve aynen de öyle oldu. Bugün Türkiye’nin resmi bir “temsilci bulundurma şartını yerine getirmeyen” Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a ikinci yaptırım olan tam 30 milyon TL ceza kesildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram bu cezalar karşısında ne yapacak halen büyük bir merak konusu

Özellikle bir sonraki ceza oldukça büyük. Çünkü temsilcisi kuralı uyulmadığı takdirde önce reklam vermek yasaklanacak, reklam yasağından üç ay sonra da bant genişliği azaltılacak. Firmaların bu son iki aşamaya karşı artık mutlaka bir temsilcisi ataması gerekiyor. Ancak halen bu konuda tam bilgiler gelmiyor.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp için getirilen yeni özellikler