reklamı kapat

POPÜLER

sosyal medya twitter

Kimlik ile üyelik dahil Türkiye’de planlanan yeni sosyal medya değişiklikleri

Türkiye’de biliyorsunuz yeni bir sosyal medya düzenlemesi planlanıyor. İşte bu değişiklik planı hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

Türkiye’de gerçekten büyük bir sosyal medya düzenlemesi gündemde ve bu düzenlemenin 15 Temmuz tarihine kadar hayata geçirilmesi hedefleniyor. Bu konuda elde edilen ilk bilgilere size buradaki haberimizde yer vermiştik. Şimdi ise Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi’den yeni düzenleme hakkında taze bilgiler geldi. Sputnik’te yer alan habere göre yeni dönemde ilk olarak sosyal medyada kişilerin şeref ve itibarının korunması için “unutulma hakkı” getirilecek. Bu konuda “Geçmişte olumsuz bir konudan dolayı haber olan kişi, daha sonra yeni bir hayat kuruyor. Ancak bu internet ortamında yıllarca kalıyor” diyen Selvi, sözlerini “Bunun kaldırılması için kimi zaman mahkeme kararları dahi yetersiz kalıyor. Daha sonra aklanan ya da farklı bir hayat kuran insanların mağduriyeti ise sürüyor. Yeni düzenlemede bunun hukuki çerçevesi çizilerek arama motorlarından silinmesi sağlanacak.” şeklinde sürdürüyor.

Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında hakaret, küfür ve taciz dahil olmak üzere haksız saldırılara uğrayan kişilerin iki sorun yaşadığını belirten Selvi, yeni dönem için şu maddeleri sıralıyor

1- Birkaç saniye içinde servis edilen ve insanların şeref, namus ve haysiyetlerine dönük saldırıların kaldırılması uzun zaman alıyor.

2- Sosyal medya platformlarının temsilcilikleri olmadığı için mahkeme kararı verilen cezaların tebliğinde sorun yaşanıyor. Yeni düzenlemede elektronik ortamda yapılan bildirimler tebligat olarak kabul edilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Planlanan sosyal medya düzenlemesi oldukça ses getiriyor

Yeni dönemde sosyal medyaya katılım da değişiyor. Yine Abdulkadir Selvi’ye göre yolda olan diğer önemli değişiklikler şunlar:

1- Sosyal medya platformlarına temsilci bulundurma zorunluluğu getiriliyor.

2- Sahte hesapların engellenmesi için hesapların gerçek kimlik üzerinden açılması zorunlu olacak.

3- Özel hayatın gizliliğinin ihlali ve kişilik haklarına saldırılarda başvurulara 48 saat içinde cevap verilecek.

4- Mahkeme kararı ile içeriklerin kaldırılmasıyla ilgili başvurulara 48 saat içinde cevap vermeyenlere 5 milyon ile 50 milyon TL arasında ceza verilecek.

5- İçeriğin kaldırılması ve erişimin engellenmesi kararlarının uygulanmasına ilişkin olarak 3 ve 6 ayda rapor verecekler.

Burada özellikle gerçek kimlik üzerinden yeni hesap açılması gerekecek olması ilginç görünüyor.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp için getirilen yeni özellikler