reklamı kapat

POPÜLER

sosyal medya Sosyal medya yasası reklam yasağı

Yeni sosyal medya yasası ve ortalıkta dolaşan Facebook iddiaları

Türkiye’de sosyal medya konusunda artık yeni bir döneme geçilmiş durumda. İşte bu yeni dönem için sürekli Facebook gündemde yer alıyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilen “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ile Türkiye’de yeni bir sosyal medya düzenine geçildi. 1 Ekim’de yürürlüğe giren yasa ile Türkiye’de günlük erişimi bir milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcıları artık burada temsilci bulundurmak zorunda kalacak.

Daha önce yapılan açıklamaya göre belirlenen yükümlülükleri yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcısının bant genişliği ceza olarak önce yüzde 50, daha sonra yüzde 95’e kadar daraltılacak. Düzenleme ile kurumlar yanında kişiler de sosyal ağ sağlayıcılarına içerik kaldırılması ya da erişim engellenmesi başvurusu yapabilecek ve sosyal medya şirketleri de bu başvurulara belirlenen saat içerisinde yanıt verilmek zorunda olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başvuruları yanıtsız bırakan ağ sağlayıcılara para cezası verilecek, hukuka aykırı olduğu mahkeme kararıyla saptanan içerikler sosyal ağ sağlayıcıya bildirilecek ve bildirime rağmen belli bir saat içinde gereğini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılar doğan zararların karşılanmasından sorumlu olacak.

İşte tam da bu konuda sosyal medya Facebook Türkiye’ye “temsilcisi atamayacak” deniyor

Ancak bu konuda firmadan resmi bir açıklama gelmiyor. Yani şu an ortada sadece söylentiler bulunuyor. Peki Facebook gerçekten böyle bir hamle atar mı? Bunun cevabını vermek zor ancak Facebook’un Türkiye pazarında çok büyük gelir elde ettiği ve çok fazla kullanıcısı olduğu açık şekilde biliniyor. Bu açıdan firmanın yerel kurallara alacağı olası ilk cezalardan sonra uyacağı tahmin ediliyor.

Bu arada Facebook’un sahibi olduğu Instagram için de temsilci atamama gibi bir planı bulunuyor deniyor. Ancak bu da henüz resmi ağızlardan gelmiyor. Firmanın bu konuda yasaları karşısına almayacağı düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp için getirilen yeni özellikler