reklamı kapat

POPÜLER

Twitter Spaces

Sosyal medya düzenlemesinde ilk sorun: “Twitter kabul etmedi”

Yeni sosyal medya yasası biliyorsunuz dün Meclis’te kabul edildi ve yeni bir döneme geçildi. İşte bu yeni dönemin bir zorunluluğuna Twitter sıcak bakmıyor gibi görünüyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” görüşülerek çok kısa süre içerisinde kabul edildi. Bu direkt olarak sosyal medya odaklı düzenleme paketiyle artık Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcıları artık Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda kalacak. Söylendiği kadarıyla belirlenen yükümlülükleri yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcısının bant genişliği ceza olarak önce yüzde 50, daha sonra yüzde 95’e kadar daraltılacak. İşte bu konuya Twitter sıcak bakmıyor gibi görünüyor. Çünkü bu konuda konuşan AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, sosyal ağ sağlayıcıları ile görüşmelerin yapıldığını ve “Ağırlıklı olarak Türkiye’de temsilci bulundurmayı kabul ettiler. Bir tek Twitter olumlu cevap vermedi, orada bir sıkıntı görülüyor” açıklamasında bulundu. Elbette yeni dönem henüz çok taze ve bu konuda Twitter’ın da ilerleyen dönemde gerekli adımı atacağı düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter detayı dikkat çekerken, kabul edilen sosyal medya yasasında önemli birçok değişiklikler var

Tekrar hatırlamak adına düzenleme ile kurumlar yanında kişiler de sosyal ağ sağlayıcılarına içerik kaldırılması ya da erişim engellenmesi başvurusu yapabilecek ve sosyal medya şirketleri de bu başvurulara belirlenen saat içerisinde yanıt verilmek zorunda olacak. Başvuruları yanıtsız bırakan ağ sağlayıcılara para cezası verilecek, hukuka aykırı olduğu mahkeme kararıyla saptanan içerikler sosyal ağ sağlayıcıya bildirilecek ve bildirime rağmen belli bir saat içinde gereğini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılar doğan zararların karşılanmasından sorumlu olacak.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp için getirilen yeni özellikler