reklamı kapat

POPÜLER

sosyal medya

Türkiye’de planlanan yeni sosyal medya değişiklikleri netleşti

Türkiye’de biliyorsunuz yeni bir sosyal medya düzenlemesi planlanıyor. İşte bu değişiklik planı hakkında son aşamaya gelinmiş durumda.

Türkiye’de gerçekten büyük bir sosyal medya düzenlemesi gündemde ve bu düzenlemenin 15 Temmuz tarihine kadar hayata geçirilmesi hedefleniyor. Bu konuda elde edilen ilk bilgilere size buradaki haberimizde yer vermiştik. Şimdi ise Birgün’de yer alan habere göre artık son aşamaya gelinen 11 maddelik bir düzenleme taslağı bu hafta meclise sunuluyor. Aktarıldığı kadarıyla hazırlanma sürecinde Almanya’nın örnek alındığı yeni düzenleme paketiyle Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcıları artık Türkiye’de temsilci bulunduracak deniyor.

Söylendiği kadarıyla belirlenen yükümlülükleri yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcısının bant genişliği ceza olarak önce yüzde 50, daha sonra yüzde 95’e kadar daraltılacak. Aynı zamanda sosyal ağ firmaları Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırmak zorunda olacak. Bunun için de gerçekten büyük sunucuların kurulması gerekecek gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Planlanan sosyal medya düzenlemesi halen oldukça ses getiriyor

Düzenleme ile kurumlar yanında kişiler de sosyal ağ sağlayıcılarına içerik kaldırılması ya da erişim engellenmesi başvurusu yapabilecek ve sosyal medya şirketleri de bu başvurulara belirlenen saat içerisinde yanıt verilmek zorunda olacak. Başvuruları yanıtsız bırakan ağ sağlayıcılara para cezası verilecek, hukuka aykırı olduğu mahkeme kararıyla saptanan içerikler sosyal ağ sağlayıcıya bildirilecek ve bildirime rağmen belli bir saat içinde gereğini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılar doğan zararların karşılanmasından sorumlu olacak.

Yani sosyal medya kanalları ciddi şekilde bir denetim altına alınacak. Bunun sonuçlarını ise hep beraber göreceğiz.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp için getirilen yeni özellikler