reklamı kapat

POPÜLER

sosyal medya twitter

Twitter tarafını Türkiye’de bekleyen bir sonraki büyük ceza

Türkiye’de sosyal medya konusunda artık yeni bir dönem var. İşte bu yeni dönem ışığında Twitter için önemli bir ceza geliyor.

Biliyorsunuz günlük erişimi bir milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcıları Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda. Bunu yapmayan sosyal medya kanallarına şimdiye kadar büyük maddi cezalar uygulandı. Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul etmeyen şirketlere toplam 40 milyon TL (Her şirkete ayrı olarak) ceza kesildi. En son ise reklam yasağı uygulanmaya başlandı. Bu durumda Türkiye’de vergi mükellefi olan şirket ve kişilerin, söz konusu sitelere / platformlara reklam vermesi yasaklandı. Bu konuda ilk yasak kısa süre önce Twitter tarafına da uygulandı.

Son dönemde Türkiye’deki siyasetçiler için büyük ses getiren adımlar atan Twitter, halen Türkiye’ye bir temsilci atamadı. Peki bundan sonra ne olacak? Reklam yasağı sonrasında da temsilci atamayan firmaların bant genişliği azaltılacak. Bu bağlamda Twitter‘a ilk olarak nisan ayında yüzde 50’lik bant genişliği daraltması yapılacak. Buna rağmen halen temsilci adımı gelmezse mayıs ayında yüzde 90’lik bant genişliği daraltması devreye alınacak. Bu noktada Twitter ciddi anlamda Türkiye özelinde kullanılmaz hale gelecek. İşin bu noktaya gelip gelmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Twitter temsilcisi atamıyor, YouTube ve Facebook ise bu konuda gerekli adımı attılar

Firmalar konu hakkında şu açıklamaları yapmıştı:

Facebook:

“Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik.

Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz. İlkelerimize uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde ise temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz.'”

YouTube:

“YouTube olarak şeffaflığa, ifade özgürlüğüne ve bilgi erişimine olan bağlılığımızı korurken, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki yerel yasa ve düzenlemelere uymak için her zaman özen gösteriyoruz. Kısa bir süre önce düzenlenen 5651 sayılı kanunla sosyal ağ platformları için getirilen yeni yükümlülükleri son bir kaç aydır bütün boyutları ile inceledik.

YouTube’un Türkiye’deki içerik üreticileri ve kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu biliyor, her gün on binlerce içerik üreticisinin YouTube’da yarattığı çok sesli özgün dünyayı ilgiyle takip ediyoruz. Bunun bilinciyle ve ilkelerimize bağlı kalarak YouTube için yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldık. Türkiye’deki yetkililerle de paylaştığımız bu kararı almış olmaktan memnuniyet duyuyoruz

İlginizi Çekebilir

Sony bir elektrikli otomobil geliştiriyor