reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen ID 4

Volkswagen ID 4; yeni dönemin ilk elektrikli SUV modeli tanıtıldı

Marka tarihinin ilk elektrikli SUV modeli olarak da kayıtlara geçecek olan Volkswagen ID 4, yeni bir meydan okuma için rekabete hazır.

Otomobil pazarının içerisinde bulunduğu elektrik dönüşümünü kendi içerisinde ID rozeti altında hayata geçiren Volkswagen, model çeşitliliği konusunda ikinci adımını da resmi olarak attı. Hatcback modeli ID 3’ün ardından uzun süredir beklediğimiz ID 4 de bugün gerçekleştirilen çevrimiçi lansman üzerinden tüm dünyanın karşısına çıkarılmış durumda. Marka tarihinin ilk elektrikli SUV modeli olarak da kayıtlara geçecek olan Volkswagen ID 4, 2021 model yılıyla birlikte kademeli olarak kullanıcılara sunulacak bir araç. Temelleri geçtiğimiz yıllarda tanıtımı gerçekleştirilen ID Crozz konseptine kadar dayanan modelin saf elektrik menzili de 402 kilometre olarak tanıtımla birlikte resmiyet kazandı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen ID 4 teknik özellikleri

Markanın diğer modellerde de kullanacağı MEB platformu üzerine geliştirilen ID 4, kendi içerisinde güç nitelikleri üzerinden ayrılıyor. Giriş seviyesinde tek elektrik motoruyla satışa sunulacak modelin bu versiyonu 201 beygirlik güç ve 309 Nm’lik tork değerlerini arka tekerlekler üzerinden yere aktaracak. Çift elektrik motorlu ve dört tekerlekten çekişli ID 4 ise 302 beygir güce sahip olacak. Aracın şarj konusu ise tanıtımı öncesinde çok ciddi gelişmeler üzerinden gündeme gelmişti. Volkswagen’in Electrify America ile yaptığı anlaşma üzerinden, ID 4 sahiplerini 3 yıl boyunca ücretsiz hızlı şarj desteği bekliyor olacak. Bu da satın alma sürecini şüphesiz doğrudan etkileyecek nitelikler arasında. Hızlı şarj üzerinden 38 dakikalık sürede yüzde 80 seviyesine gelebilen bir bataryanın araçta yer verildiğini de özellikle belirtmek gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ID 4 rakamsal verilerin dışında donanımsal nitelikleriyle de merak edilen bir model oldu. Gerçekleştirilen tanıtımla birlikte kokpit bölümünde kullanıcı bekleyen şemayı da görmüş olduk. Tasarımcılar direksiyonun arkasında 5,3 inçlik dijital sürücü ekranına yer verirken ebatları 10 inç ile 12 inç arasında değilen multimedya ekranı da merkezde konumlandırıyor. “Hello ID” ses komutuyla kullanıcılara tepki verebilecek bir arayüz deneyiminin de bizleri beklediğini görüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ID 4’ün kullanım alanların da oldukça zengin. Koltuklar dik konumda 858 litrelik bagaj hacmi sunan modelde bu değeri koltukları yatırarak 1.818 litreye kadar esnetmek mümkün olacak. Genel ebatsal veriler ise; 4.585 milimetre uzunluk, 2.766 milimetre aks mesafesi, 1.636 milimetre yükseklik ve 1,852 milimetre genişlik olarak karşımıza çıktı. Bunları daha anlamlı hale getirmek adına ID’ün Tiguan’a göre daha kısa, daha alçak ve daha geniş bir model olduğunu söyleyebiliriz. ID 4’ya öncelikli olarak sahip olmak isteyenlerin yaklaşık 40.000 dolarlık başlangıç fiyatını gözden çıkarması gerekiyor. 2021’nin ilk çeyreğinde kullanıcılarla buluşacak olan ilk serinin üst paketi ise 43.650 dolara kadar çıkıyor. 2022’de başlayacak olan standart seri üretimlerini tercih edenler ise 35.000 dolarlık başlangıç fiyatıyla araca sahip olabilecek.