reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai hidrojen yakıtı sevdi

Her geçen gün hızla tükenen enerji kaynakları ve artan çevre kirliliği gelecek için daha büyük soru işaretlerine neden oluyor. Çevreyi en çok kirleten ve en çok yakıt harcayan sektörlerden biri otomotiv olunca, otomobil üreticileri yavaş yavaş alternatif yollara yöneliyor. Hidrojen yakıtı benimseyen Hyundai de onlardan biri.

Hidrojen yakıt ve otomobil deyince akla doğrudan Toyota geliyor. Japon üreticinin gelecekten gelen çevreci otomobili Mirai, söz konusu yakıt teknolojisinde öncü olmasının yanı sıra, satış konusunda da şimdiye kadar gayet başarılı işlere imza atmış durumda. Hyundai de bir süredir SUV modeli Tucson‘un hidrojenle çalışan versiyonunu çıkarsa da şirket için bu oturmuş ve seriye bağlamış bir stratejiden ziyade daha çok deneysel bir çalışma olmaktan öteye gitmiş değil. Ancak Güney Koreli şirket de yavaş yavaş Asyalı rakibi gibi adını hidrojenle duyuracak bir otomobil çıkarma niyetinde.

Şirketin hidrojen yakıt hücresi araştırma ekibinin başındaki Sae-Hoon Kim’in açıklamalarına göre, 2020 yılına kadar yepyeni bir hidrojenli Hyundai modeli göreceğiz. Bu model yine bir SUV olacak ve yaklaşık 800 kilometre menzile sahip olacak. Böylece Hyundai hem son zamanlarda popülaritesi artan SUV sınıfına hem de çevreci yakıt teknolojisine göz kırpacak.

YORUMLAR