reklamı kapat

POPÜLER

Hidrojen yakıtlı 2017 Honda Clarity, menzil değeriyle sınıfının en iyisi

Honda, hidrojen yakıt teknolojisine sahip modeli Clarity’nin yeni neslinde elde ettiği menzil değeri emisyonsuz taşıtlar arasında en iyisi oldu.

Atmosferdeki hava kirliliği seviyesinin kritik boyutlara gelişiyle birlikte daha dönem önem kazanan alternatif enerji kaynakları ulaşım sektörünün de vazgeçilmezleri arasında. Geride bıraktığımız Paris Otomobil Fuarı elektrikli otomobil pazarının ne derece ilerlediğinin en önemli kanıtlarından birisi oldu. Üretim bantlarında kendine daha çok yer bulan elektrikli otomobillerle birlikte hidrojen yakıtlı otomobillerde kendi kanadında hızla gelişim göstermeye devam ediyor.

Hyundai ve Toyota bu konuda ciddi yatırımlar yapan üreticiler arasında yer alıyor. Son olarak Toyota’nın hidrojen yakıtlı otobüsünü 2020 Yaz Olimpiyatları öncesinde piyasaya sürme planları yakın gelecekte daha çok örnekle karşılaşacağımızın ipuçlarını veriyor. Toyota binek modeli Mirai ile birlikte tıpkı otobüste olduğu gibi hidrojen yakıt teknolojisine yer veriyor. Diğer bir Japon üretici Honda Clarity modeliyle binek segmentte hidrojen yakıt teknolojisine yer veren üreticilerden.
hondaclarity6

Honda’nın 2017 model Clarity ile elde ettiği menzil değeri, hidrojen yakıtlı otomobiller listesindeki tüm modellerin üzerinde kendine yer açtı. Tek depoyla 589 km yol kat edebilen 2017 Honda Clarity, Toyota Mirai’nin 502 km’lik değerinden neredeyse 90 km daha fazla. İlk jenerasyonuna 390 km olan menzil değerinin kısa sürede segmentinin en iyi seviyesine çıkması, teknolojinin ne derece hızlı geliştiğinin canlı bir örneği olarak karşımızda duruyor. Elektrikli otomobillerin ardından eğer istasyonları yaygınlaştırılsa hidrojen yakıtlı otomobillerde geleceğin enerji kaynaklarından bir tanesi.