reklamı kapat

POPÜLER

Nikola Badger

965 km menzil, 906 beygir güç; karşınızda hidrojen yakıtlı pickup Nikola Badger

Son dönemlerde karşımıza çıkan modeller arasında adını üst sıralara yazdırma potansiyeline sahip olan Nikola Badger, önümüzdeki yıl üretimde olacak.

2020 itibarıyla tozun dumana katılacağı sınıflardan birisi olacağının sinyallerini veren elektrikli pickup sınıfında şimdiden çok ciddi üyelerden bahsedebiliriz. Rivian, Bollinger ve Neuron gibi girişimlerin yanında piyasayı domine eden Tesla’nın radikal tasarımıyla zihinlere kazıdığı Cybertruck not defterimizdeki güncel örnekler arasında. Saf elektriğin yanında hidrojen yakıt hücresine odaklanan isimleri de bu yükseliş içerisinde unutmamak gerekiyor. One modeliyle bu teknolojiyi kamyonlarda iddialı rakamlarla sunan Nikola Motors, kısa süre önce gerçekleştirdiği tanıtımla ortalığı karıştıracağını çok net bir şekilde ortaya koydu. Hidrojen yakıt hücresi ve elektrik gücünün bir arada harmanlandığı Nikola Badger, bu zamana kadar gördüğümüz rakipleri arasında eli bir hayli güçlü olarak nitelendirebileceklerimiz arasında.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nikola Badger teknik özellikleri

Henüz konsept formunda tanıtılan Badger, buna rağmen teknik özellik noktasında neredeyse tüm verileri paylaşılmış bir model olarak karşımıza çıkıyor. Ford F-150 ile ortak altyapı dinamiklerini taşıyan model için açıklanan ebatsal verilere göre bizleri 5.890 milimetre uzunluğa, 2.180 milimetre genişliğe ve 1.870 milimetre aks mesafesine sahip olan bir pickup bekliyor. Gelelim modeli kullanıcılar için cazip kılacağını düşündüğümüz rakamsal verilerine. Badger, altyapı olarak hidrojen ve elektriğin bir araya gelmesiyle asfalta iniyor. Ünitelerin ortaklığından doğan karma performans verileriyse tek ortaya maksimumda 906 beygir güç ve 1328 Nm tork çıkarıyor. Nikola’ya göre Badger, 0’dan 100’e hızlanmasını en iyi derece 2,9 saniyede tamamlayabilecek. Batarya ve hidrojen tanklarının tamamen dolu haliyle ise pickup modeliyle 965 kilometre yol kat etmek mümkün olacak. Bu yıl içerisindeki ilk gösterimlerinin ardından 2021 içerisinde üretim bandına taşınması planlanan Badger için versiyonlara göre değişmekle birlikte 60.000 dolardan başlayıp 90.000 dolara kadar uzanan bir fiyat belirlenmiş durumda.

İlginizi çekebilir

Rivian R1T