reklamı kapat

POPÜLER

1.000 beygirle Avrupa’ya geliyor; karşınızda Nikola Tre

Amerika’daki operasyonlarının ardından Avrupa pazarı hamlesini gerçekleştiren markanın ilk ürünü Nikola Tre, fantastik karakteri ve değerleriyle rekabete dahil olacak.

Tesla’nın elektrikli otomobil piyasasını domine etme hamlelerinin geldiği dönemler, aslında ileriki vadede yeni sınıflara girişin de habercisiydi. Nitekim bugün baktığımızda karşımızda Semi adını almış ve geliştirme süreci devam eden bir kamyon gibi bir gerçek duruyor. Lakin yenilikçi ve çevreci ulaşım konusunda Tesla’nın öncesinde bu sınıfa dahil olmuş çok önemli bir isim daha var. Bu da yine Amerika merkezli olan Nikola‘dan başkası değil elbette. Hidrojen yakıt temelli olarak geliştirdiği One modelinin beraberinde yakıt istasyonu planlarını hayata geçiren şirketin pazar payını kısa sürede oluşturduğunu biliyoruz. Lakin bir süredir Nikola ekibinden bir yaşam belirtisi duymadığımız da bir gerçek. Ta ki bugüne kadar! Nikola Tre adıyla ve nefes kesen bir tasarımla karşımıza çıkan model, uzun süren sessizliğine çok net bir cevap niteliği taşıyor. Modeli en anlamlı kılan noktaysa Avrupa pazarında satışa sunulacak olması.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Paylaşılan ilk detaylar

2020 yılı itibarıyla test süreci üzerinden asfalta indirilmesi planlanan Nikola Tre, oldukça geniş bir versiyon yelpazesiyle satın alınabilecek. Bu da kullanıcı kitlesine önemli etki edecek noktaların başında geliyor. Gelen bilgilere göre modeli 500 beygirden başlayıp 1.000 beygire kadar uzanan güç değerleriyle yollarda göreceğiz. Tork kısmında öne çıkarılan rakamsa 2.700 Nm gibi fantastik seviyelerde. Barındırdığı hidrojen ve elektrik birlikteliğinden oluşan altyapı, Tre’ye 500 kilometreden başlayıp 1.200 kilometre kadar esneyebilen menzil değerini getirebilecek. Modelin teknik değerleri kadar tasarımı ve teknolojisi hakkında da bizleri hareketli günler bekliyor. One ve Two modellerinin ardından marka için bir kimlik devrimini içeren çizgiler, baktıkça daha çok detaylara inme hissiyatı uyandırıyor içimizde. İşin teknoloji boyutu ise şimdiden heyecan verici. Şirket CEO’su Trevor Milton’ın yaptığı açıklamalar Tre’nin beşinci seviye otonom sürüş yeteneğine sahip olabileceğine işaret ediyor. Bu, seyahat sırasında tüm kontrolün araca devredilebileceği anlamına geliyor. Test sürecinin ardından her şey beklendiği gibi giderse Nikola Tre’yi 2022 ile 2023 yılları aralığında üretim bandından göremeyi bekliyoruz. Avrupa’da gerçekleştirilmesi planlanan bu süreçte bizleri Amerika’da olduğu gibi hidrojen yakıt istasyonları da karşılayacak.

İlginizi çekebilir

Tesla Semi

İLGİLİ HABERLER