reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Semi elektrikli kamyon
Tesla Semi

800 kilometre menzile sahip elektrikli kamyon: Tesla Semi [Video]

Elektrikli otomobil sınıfında kurulduğu ilk günden itibaren referans niteliğinde işlere imza atan Tesla‘da yeni bir dönem bugün itibarıyla başlıyor. Uzun bir süredir ortada olan dedikoduları ve detaylarıyla takip ettiğimiz ve sizlerle değerlendirdiğimiz kamyon modeli Tesla Semi, Amerika’da düzenlenen etkinlikte tüm dünyanın karşısına çıktı. Bu güne kadar tasarımı itibarıyla kendini az çok belli eden modelin en merak edilen noktası menzil değeriydi. Beklentilerin farkında olan Elon Musk’ın dersine iyi çalıştığına ise açıklanan 800 kilometrelik menzil değeriyle tanık oluyoruz. Karşınızda öne çıkan ilk detaylarıyla Tesla’nın ilk elektrikli kamyon modeli Semi!

Tesla’nın şehir dışında 36 ton yük taşırken verdiği 800 kilometrelik menzil değeriyle birlikte Semi için ortaya koyduğu hızlanma değeri de etkileyici. Yük eşiğinin son noktasında 0’dan 96’ya çıkma hızı 20 saniye olarak paylaşılan kamyon bu özelliğiyle geleneksel yapıdaki rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor. Aracın 0’dan 100’e hızlanmasıysa boş haliyle yaklaşık 5 saniye sürüyor. Söz konusu bir kamyon olduğu için menzilin dışında büyük bataryalarının şarj edilmesi de ayrı bir sorun. Tesla tarafından bilgilere göre, sunulacak olan megaşarj noktaları sayesinde sadece 30 dakikalık bir şarla 643 kilometre yol kat etmek mümkün.

Standart otopilot özelliği

Semi’nin dikkat çeken son noktasıysa süspansiyon yapısıyla alakalı. Elon Musk’ın iddiasına göre sürüş sırasında kamyonun taşığı yük ile bağlantısının kopması imkansız. Jackknife olarak da bilinen bu kopma işleminin önüne geçilmesi adına süspansiyon ve tork iletim sistemi bağımsız yapıda çalışarak bu olayın gelmesini önlüyor. Yani bir anlamda kaybın yaşandığı anlaşıldı o alana güç aktarımı kesiliyor. Tesla’nın diğer modellerinde gördüğümüz otopilot da Semi’de standart olarak sunulan parçalar arasında. 2019 yılında üretime geçecek olan Tesla Semi için 5.000 dolarlık rezervasyonlar başladı.

Video