reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Semi
Tesla Semi
Tesla Semi
Tesla Semi

800 kilometre menzilli Tesla Semi’nin detaylarına yakından bakın [Video]

Geçtiğimiz hafta resmi olarak tanıtılan elektrikli kamyon modeli Tesla Semi için videolar gelmeye başladı. DragTimes tarafından çekilen video, oldukça merak edilen kamyonunun detaylarını gözler önüne seriyor.

Elon Musk‘ın ilk elektrikli kamyon modeli Tesla Semi, bildiğiniz gibi daha şimdiden büyük taşıma operasyonları yürüten firmaların oldukça ilgisini çekiyor. 5.000 dolarlık rezervasyonuna başlanan kamyon, DragTimes‘ın videosu ile özellikle içindeki detayları karşımıza çıkarıyor. Merkeze yerleştirilmiş bir direksiyona sahip olan kamyon, iki adet ekran ile geliyor. Sürücünün sağ ve soluna yerleştirilen bu ekranlardan her türlü bilgi alınabilirken, aracın kontrolü de onlardan sağlanıyor. Model 3 ile başlayan sadeleştirme hareketinden çıkan bu kokpit tasarımı, görüş açısını artırmaya odaklanıyor. Gayet ferah bir yaşam alanı sunduğu görülen elektrikli kamyon, aşağıda ulaşabileceğiniz teknik detaylarıyla fark yaratıyor.

Açıklanan dikkat çekici detaylarıyla Tesla Semi

Tesla’nın yük taşımanın geleceğini kurduğu kamyon modeli Semi, açıklandığı kadarıyla 800 km menzile sahip. Arka aksa yerleştirilen birbirinden bağımsız dört farklı motordan güç alan kamyon, boş haliyle 0’dan 100 km/s hıza sadece 5 saniyede çıkabiliyor. Yük altında ise 0’dan 100 km/s hıza 20 saniyede çıkan araç, süper şarj noktalarında yapılacak 30 dakikalık bir şarjla 643 kilometre yol yapabiliyor. “Regen” sistemi sayesinde fren pedalına basılma ihtiyacını ortadan kaldıran Semi, gelişmiş otomatik pilot sistemine de sahip. İki yılda tam 200 bin dolar yakıt tasarrufu sağlayabildiği belirtilen kamyon, 2019 yılında seri üretime giriyor.

Video