reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Semi’nin geleceği yansıtan sesini duyabileceğiniz video [İzle]

Taşımacılığın geleceği olarak gösterilen elektrikli kamyon modeli Tesla Semi, bu sefer sesiyle gündemde. Yayımlanan video, araca yeniden hayran bırakıyor.

Tesla Semi, şu an prototip haliyle yollarda bulunuyor. Kara taşımacılığının yeni dönemini oluşturan araç, bu sefer Utah Salt Lake City‘de görüntülendi. Ancak bu sefer aracın kendi güzelliğinden çok sesi öne çıktı. Videoda büyük dorsesiyle beraber sağlam bir ivmelenme gerçekleştiren Tesla Semi, duyabileceğiniz üzere oldukça fütüristik duran bir sese sahip. Çoğu kişi için kışkırtıcı diyeceğimiz bu ses, aracın ivmelenme gücünü de gözler önüne seriyor. Elektriğin gücünü ve torkunu sonuna kadar yola aktaran kamyon, halen çok büyük talep görüyor. 500 ön sipariş sayısını geçtiği bilinen elektrikli kamyon, teknik olarak da daha iyi özelliklerle gelebilir deniyor. Çünkü geçtiğimiz aylarda bir açıklama yapan CEO Elon Musk, aracın satışa çıktığında tanıtılandan (Aşağıda) daha iyi teknik değerler sunacağını müjdeliyor.

Tesla Semi elektrikli kamyon

Tesla Semi’nin teknik detaylarını hatırlarsak

Tesla’nın büyük gelecek vadeden kamyon modeli Semi, temel olarak 800 km menzile sahip. Arka aksa yerleştirilen birbirinden bağımsız dört farklı motordan güç alan kamyon, boş haliyle 0’dan 100 km/s hıza sadece 5 saniyede çıkabiliyor. Yük altında 0’dan 100 km/s hıza 20 saniyede çıkan araç, “Regen” sistemi sayesinde fren pedalına basılma ihtiyacını neredeyse ortadan kaldırıyor. İki yılda tam 200 bin dolar yakıt tasarrufu sağlayabildiği belirtilen kamyon, 2019 yılında seri üretime giriyor. Araçta gelişmiş bir otomatik pilot sistemi de aktif olarak yer alıyor.