reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Semi elektrikli kamyon

Beklenen gelişme; Tesla Semi Kamyon için üretim tarihi belli oldu

Amerika Birleşik Devletleri Merkezli elektrikli araç üreticisinin ilk elektrikli kamyonu olan Tesla Semi için beklenen üretim tarihi açıklandı.

Elektrikli araç üreticisi Tesla, birkaç ay önce tanıttığı Cybertruck ile gündeme adeta bomba gibi düşmüştü. Elektrikli araç teknolojilerinin otomobiller ile sınırlı kalmayacağını gösteren şirket, açıklamalarında bunların her zaman birer “başlangıç” olduğunu dile getiriyordu. Örneğin şirketin CEO’su Elon Musk yaptığı röportajlarda elektrikli otomobiller dışında pick-up ve kamyon gibi “iri kıyım” araçlara olan ilgisinden bahsetmişti. Nitekim Cybertruck’ın ardından bugün şirketin ilk kamyonu olacak Semi hakkında yeni bir gelişme yaşandı. Şirket, Tesla Semi için rezervasyon ücretini yatıran müşterilerine attığı bir mail ile üretime 2020’nin ikinci yarısında başlayacaklarını açıkladı. Hatırlarsanız Tesla elektrikli kamyon için ilk etapta 2019 tarihini işaret etmiş ancak evdeki hesap çarşıya uymamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Semi hakkında neler biliyoruz?

Elektrikli kamyon modeli Semi, son sürümde değişme ihtimali bulunan ilk detaylara göre tam 800 km menzile sahip. Arka aksa yerleştirilen birbirinden bağımsız dört farklı motordan güç alan kamyon, 0’dan 100 km/s hıza boş haliyle 5 saniyede çıkabiliyor. Yük altında 0’dan 100 km/s hıza 20 saniyede çıkacağı söylenen araç, regen sistemi sayesinde fren pedalına basılma ihtiyacını neredeyse ortadan kaldırıyor. İki yılda tam 200 bin dolar yakıt tasarrufu sağlayabildiği belirtilen kamyon, büyük ulaşım şirketlerinin ilgisini oldukça çekiyor. Model hakkında biraz önce bahsettiğimiz gibi binlerce kişi ön sipariş verdi bile. Kişisel siparişlerin yanında UPS, Walmart, DHL gibi dünya devi markalar da sıraya girdi.

İlginizi Çekebilir

Ford’un yeni elektrikli otomobili