reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Semi elektrikli kamyon

Elektrikli kamyon Tesla Semi için üretim çanları çalıyor

Taşımacılığın geleceği olarak gösterilen elektrikli kamyon modeli Tesla Semi yollara çıkarılmak adına üretim hatlarına alınıyor.

Kara taşımacılığının yeni dönemini oluşturan ve elektriğin gücünü ve torkunu sonuna kadar yola aktaran Tesla Semi, halen satışa sunulmadı. Çok uzun zamandır beklenen araç, ortaya çıktığı kadarıyla çok yakında üretime alınıyor. Bunun için fabrika çalışmaların son aşamaya yaklaştığı aktarılıyor.

Hatırlarsınız geçtiğimiz yıllarda ön sipariş konusunda rekor kıran elektrikli kamyon, sürüş / performans kadar menzil konusunda çok iddialı geliyor. Tesla’nın büyük gelecek vadeden kamyon modeli Semi, şu an temel olarak 800 km menzile sahip.

Bu menzil değeri kamyon için açıklanan mevcut üst limit. Ancak Elon Musk geçtiğimiz yıl bu konuda konuşmuş ve Semi ile ileride 1.000 km menzile ulaşacaklarını aktarmıştı. Musk’ın bunu söylemesinin arkasında geliştirdikleri yeni pil teknolojileri ve özel pil hücreleri yer alıyordu.

Bunların Tesla Semi kamyon menzilinde ne kadar fark yaratacağını üretim sürümü için tanıtım yapıldığı zaman öğreneceğiz. Bunun artık 2021 bitmeden yapılma ihtimali bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Semi elektrikli kamyon modelinin bilinen teknik detayları şöyle

Arka aksa yerleştirilen birbirinden bağımsız dört farklı motordan güç alan kamyon, boş haliyle 0’dan 100 km/s hıza sadece 5 saniyede çıkabiliyor. Yük altında 0’dan 100 km/s hıza 20 saniyede çıkan araç, “Regen” sistemi sayesinde fren pedalına basılma ihtiyacını neredeyse ortadan kaldırıyor.

İki yılda tam 200 bin dolar yakıt tasarrufu sağlayabildiği belirtilen kamyon, bir aksilik olmaz ise bu yıl içinde üretime giriyor. Araçta gelişmiş bir otomatik pilot sistemi de aktif olarak yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Dikkat çeken en yeni elektrikli bisikletlerden