reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Semi elektrikli kamyon

Elektrikli kamyon Tesla Semi için Elon Musk’tan yeni menzil açıklaması

Taşımacılığın geleceği olarak gösterilen elektrikli kamyon modeli Tesla Semi, ileride menzil konusunda da çok daha iyi hale gelecek.

Tesla Semi, biliyorsunuz halen prototip haliyle yollarda aktif olarak test ediliyor. Kara taşımacılığının yeni dönemini oluşturan ve elektriğin gücünü ve torkunu sonuna kadar yola aktaran kamyon, hatırlarsınız ilk duyurulduğunda çok büyük talep görmüştü. Çok büyük oranda ön sipariş alan elektrikli kamyon için, Tesla CEO’su Elon Musk önemli sayılacak taze bir açıklama yaptı. Tesla’nın büyük gelecek vadeden kamyon modeli Semi, şu an temel olarak 800 km menzile sahip. Bu menzil değeri kamyon için açıklanan mevcut üst limit. Ancak Elon Musk, Semi ile ileride 1.000 km menzile ulaşacaklarını aktarıyor. Musk’ın bunu söylemesinin arkasında geliştirdikleri yeni pil teknolojileri ve özel pil hücreleri yer alıyor. Firma kendi içerisinde geliştirdiği pil hücreleri ile hem Model serisi hem de Tesla Semi modelini hiç olmadığı kadar uzun süre boyunca yolda tutacak gibi görünüyor. Yüksek menzil değerleri özellikle uzun yollar yapması için tasarlanan Semi için çok büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Semi elektrikli kamyon modelinin diğer teknik detaylarını hatırlarsak

Arka aksa yerleştirilen birbirinden bağımsız dört farklı motordan güç alan kamyon, boş haliyle 0’dan 100 km/s hıza sadece 5 saniyede çıkabiliyor. Yük altında 0’dan 100 km/s hıza 20 saniyede çıkan araç, “Regen” sistemi sayesinde fren pedalına basılma ihtiyacını neredeyse ortadan kaldırıyor. İki yılda tam 200 bin dolar yakıt tasarrufu sağlayabildiği belirtilen kamyon, yakında seri üretime giriyor. Araçta gelişmiş bir otomatik pilot sistemi de aktif olarak yer alıyor.

İlgili Video