reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Semi elektrikli kamyon

Tesla Semi için Elon Musk’tan önemli üretim açıklaması

Taşımacılığın geleceği olarak gösterilen elektrikli kamyon modeli Tesla Semi kısa süre içerisinde daha fazla gündeme gelecek gibi görünüyor.

Tesla Semi, biliyorsunuz halen prototip haliyle yollarda aktif olarak test ediliyor. Kara taşımacılığının yeni dönemini oluşturan araç, aslında genel olarak unutulmuş durumda. Çünkü Semi’nin üretimi ya da satışı henüz yapılmıyor. Elektriğin gücünü ve torkunu sonuna kadar yola aktaran kamyon, hatırlarsınız ilk duyurulduğunda çok büyük talep görmüştü. 500 ön sipariş sayısını kısa sürede geçtiği bilinen elektrikli kamyon için Elon Musk önemli sayılacak taze bir açıklama yaptı. Semi’nin artık büyük çaplı üretime alınma zamanı geldi diyen Musk, araç için son kullanıcının değil ama büyük taşımacılık firmalarının beklediği müjdeyi sonunda vermiş gibi duruyor. Bu açıklamadan anlaşılacağı üzere araç artık üretime tamamen hazır hale gelmiş durumda bulunuyor. Ancak bu açıklama dev elektrikli aracın hemen yollara çıkacağı anlamına gelmesin. Model büyük ihtimalle ancak 2021 başında satın alan firmalara gönderilmeye başlanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Semi’nin teknik detaylarını hatırlarsak

Tesla’nın büyük gelecek vadeden kamyon modeli Semi, temel olarak 800 km menzile sahip. Arka aksa yerleştirilen birbirinden bağımsız dört farklı motordan güç alan kamyon, boş haliyle 0’dan 100 km/s hıza sadece 5 saniyede çıkabiliyor. Yük altında 0’dan 100 km/s hıza 20 saniyede çıkan araç, “Regen” sistemi sayesinde fren pedalına basılma ihtiyacını neredeyse ortadan kaldırıyor. İki yılda tam 200 bin dolar yakıt tasarrufu sağlayabildiği belirtilen kamyon, 2019 yılında seri üretime giriyor. Araçta gelişmiş bir otomatik pilot sistemi de aktif olarak yer alıyor.

İlgili Video

İLGİLİ HABERLER