reklamı kapat

POPÜLER

Ford Mustang Mach E

Elon Musk’ın gözü üzerinde; bir efsaneyi elektriklendiren Ford Mustang Mach E ve öne çıkan özellikleri [Video]

 - Güncelleme: 18 Kasım 2019 11:35

Nihayet tüm bilinmezlerine bir cevap olarak karşımıza çıkan Ford Mustang Mach E, her kullanıcı ihtiyacına uygun versiyon seçeneğiyle elini güçlü tutacak.

Gece geç saatlerde ortaya çıkan sızıntı görselleri üzerinden tasarım ve donanım bazında önemli parçalarını gördüğümüz Ford Mustang Mach E için de bekleyişimiz sona erdi. Uzun ve yorucu geçen sürecin ardından aracın üzerindeki gizemi ortadan kaldıran Ford, bu zamana kadar basına yansıyan sızıntıları doğrulayıcı pek çok detay açıkladı. Toplamda beş farklı versiyon ile satışa sunulacağı da netleşen Mach E’nin menzil, altyapı ve güç noktalarında getireceği farklarla kendi içerisinde ayrıldığını görüyoruz. En üst noktada 483 kilometreye kadar menzil kat edebilecek olan aracın ön sipariş süreci de 500 dolarlık ön ödeme ile alınmaya başlanmış durumda. Yine versiyonlar göre değişmekle birlikte ilk teslimatlarının 2020 sonuna doğru yapılması planlanan modelin GT Performance versiyonu içinse 2021 yılına kadar beklememiz gerekecek.

Ford Mustang Mach E teknik özellikleri

Mach E ailesinin teknik özelliklerine baktığımızda bizleri giriş seviyesinde Select versiyonu karşılıyor. 43.895 dolarlık fiyatla satışa sunulacak olan modeli arka tekerlekten itişli ve dört tekerlekten çekişli olarak tercih etmem mümkün. 255 beygir güç ve 414 Nm tork (4×4 versiyon için 565 Nm) değerleriyle asfalta inecek olan modelin 0’dan 100’e hızlanması için yaklaşık 6 saniyeye ihtiyacı olduğunu görüyoruz. 4×4 versiyonda yaklaşık 5,5 saniyeye çekilen bu değeri yine sırasıyla 370 kilometre ve 338 kilometre olan menzil seviyeleri takip ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Premium adıyla ikinci basamağı oluşturan paket ise 50.600 dolardan kullanıcılarla buluşmaya hazırlanıyor. Yine iki farklı altyapıyla tercih edilebilecek olan bu versiyonda kullanılan daha büyük batarya, beraberinde 483 kilometreye kadar menzili getiriyor. Premium paketinin 4×4 versiyonunda 333 beygir güç ve 565 Nm tork değerleri sunulurken, menzil değerinin 435 kilometreye gerilediğini de bilmek gerekiyor. Aslında tüm Mach E modeller için 4×4 altyapıyla birlikte güç ve tork kısımlarında iyileşme, menzil kısımlarında ise gerileme ile karşılaşacağımızı üst sıralara not etmek gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

52.400 dolar ile aileye dahil olan California Route 1 ise sadece arkadan itişli olarak kullanıcılarla buluşuyor. 282 beygir güç ve 414 Nm torkla gelecek olan otomobilde menzil değeri yine en iyi seçenek olan 483 kilometre seviyesinde olacak. 59.900 dolarlık Mach-E First Edition ise bir öncekinin tam tersi olarak sadece 4×4 olarak alınabilecek bir versiyon. Ford burada standart olarak 333 beygir güç, 565 Nm tork ve 435 kilometre menzil reçetesini bir araya getiriyor. Ailenin son ve fiyat olarak en üstünde konumlanan GT, 60.500 dolarlık etiket fiyatıyla gelecek. Şimdilik detaylı rakamları saklanan versiyonla ilgili var olan bilgiler ise 459 beygir güce ve 830 Nm torka, 378 kilometre menzile ve yaklaşık 3 saniyelik 0-100 süresine sahip olacağını gösteriyor.

Mach E’nin şarj noktası da şüphesiz tercih edilme sebeplerinden birisi olacak. Hızlı şarj desteği sayesinde yüzde 10’dan yüzde 80 seviyesinde sadece 38 dakikada gelebilen bir elektrikli otomobilin ilgi çekmeme ihtimalinin oldukça az olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak mobil şarj olarak nitelendirilebilen bir parça ile gelen model, bu destek sayesinde 240V’luk çıkışlardan her 1 saatte 35 kilometre menzil kat edebileceği enerjiyi depolayabilecek. Ford Connected şarj istasyonu ise yine 240V çıkış olmasına rağmen saat başı 51 kilometrelik menzil dolumu yapabilecek.


Son olarak Mach E ailesinin kokpit detaylarından da bahsedelim. Burada bizleri devasa ebatlarda entegre edilerek kullanıcı deneyimine doğrudan etki eden ekranlar karşılıyor. Konsolun merkezinde dikey şekilde konumlandırılan multimedya ekranı 15,5 inç olarak tercih eden Ford, dijital sürücü ekranını ise 10,2 inç ebatında kullanıyor. Genel yapısını Explorer modelinden alan iç yaşam alanında panoramik sunroof, 10 hoparlörlü Bang & Olufsen ses sistemi, ısıtmalı koltuk ve direksiyon gibi donanımlar da premium özellik kategorisinde değerlendirilebilir. Mach E ön kaputunun altında 136 litre arka tarafında ise 821 litrelik bagaj hacmiyle kullanıcılara hizmet edecek.

İLGİLİ HABERLER