reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Semi
Tesla Semi
Tesla Semi
Tesla Semi

Büyük zarar açıklayan Tesla’dan şaşırtan “Semi” hamlesi

Taşımacılığın geleceği olarak gösterilen elektrikli kamyon modeli Tesla Semi, bugün sürpriz bir haberle gündeme geldi. Aracın çıkışı gecikiyor.

Tesla Semi, firmanın en çok dikkat çeken araçları arasında yer alıyor. 2017 yılında tanıtıldığından bu yana prototip testleri devam eden elektrikli kamyon, normalde 2019 yılında üretime girecekti. Ancak 2019 ilk çeyrekte tam 700 milyon dolar zarar açıklayan fima, sanıyoruz bu yüzden aracın üretimini 2020’ye bırakmış durumda. Semi ile yapılan denemelerden çok iyi geri dönüşler aldıklarını ve sonuçtan çok mutlu olduklarını belirten firma, aracı ön sipariş ile satın alanları biraz daha bekletecek ancak sağlam bir çözüm sunacak deniyor. Tam 500 ön sipariş sayısını uzun süre önce geçtiği bilinen elektrikli kamyon, fütüristik tasarımıyla dikkatleri üzerine çekiyor ve sürücüsüne modern bir yaşam alanı sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Semi teknik olarak da fark yaratıyor

Elektrikli kamyon modeli Semi, son sürümde değişme ihtimali bulunan ilk detaylara göre tam 800 km menzile sahip. Arka aksa yerleştirilen birbirinden bağımsız dört farklı motordan güç alan kamyon, 0’dan 100 km/s hıza boş haliyle 5 saniyede çıkabiliyor. Yük altında 0’dan 100 km/s hıza 20 saniyede çıkacağı söylenen araç, regen sistemi sayesinde fren pedalına basılma ihtiyacını neredeyse ortadan kaldırıyor. İki yılda tam 200 bin dolar yakıt tasarrufu sağlayabildiği belirtilen kamyon, büyük ulaşım şirketlerinin ilgisini oldukça çekiyor.

İlgili Video