reklamı kapat

POPÜLER

denizalti
denizalti
denizalti
denizalti

Rusya’dan dünyanın en büyük nükleer denizaltısı

25 Nisan 2019

Rusya, şimdiye kadar üretilen en uzun denizaltıyı tanıttı. Şehir katili olarak anılan denizaltı dünyanın en büyük nükleer denizaltısı olma özelliğini taşıyor.

Belgorod isimli denizaltı, 185 metre uzunluğunda. 6 nükleer torpidoya sahip olan denizaltı, bünyesinde barındırdığı silahlarla bir şehri yok edebilecek bir güç sunuyor. Belgorod 23 Nisan‘da kuzeybatı Severodvinsk kentinde başarılı bir şekilde suya indirildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bu süreci St Petersburg’daki Severnaya Tersanesi’nden video bağlantısı yoluyla izledi. Rus lider Putin, yeni aracın dünyadaki tüm gemilerin göstergelerinin ulaşabileceğinden kat be kat hızlı hareket edebildiğini ve kıtalararası mesafeleri aşabildiğini geçtiğimiz yıl belirtmişti. Denizaltının güzergahanın tespit edilemediğini de söylemekte yarar var.

Devlete ait TASS haber ajansı, Belgorod’daki geliştirme çalışmalarının devam edeceğini ve 2020’nin sonuna veya 2021’in başlarına kadar gemiyi dağıtmak amacıyla testlerin önümüzdeki yıl başlayacağını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Denizaltı hakkında açıklama geldi

Rusya Savunma Bakanlığı Derin Su Araştırmaları Dairesi Başkanı Aleksey Buriliçev ise Belgorod‘un filonun hizmetine girmesiyle birlikte Rusya’nın Arktik de dahil tüm dünya sularını keşfetme imkanlarının artacağını belirtti. Buriliçev, testlerin ardından donanmanın şaşırtıcı özellikleriyle Rusya’nın güvenliğini garanti altına alacak bir denizaltıya kavuşacağını ifade etti.

Rusya Halk Diplomasisi Vakfı uzmanı Sergey Prostakov, Rusya’nın NATO’nun saldırganlığına ‘deniz canavarı’ ile karşı koyacağını belirtiyor.

İlgili video