reklamı kapat

POPÜLER

Rusya putin nükleer radyasyon

Rusya’da gerçekleşen nükleer sızıntı ile ilgili önemli gelişme

Geçen gün Rusya’da gerçekleşen nükleer sızıntı olayı Rusya’nın gündeminden düşmüyor. Tehlike çanları mı çalıyor?

Hatırlarsınız geçtiğimiz günlerde konuya dair bir haber yayınlamıştık. Yaşananların ardından nihayet bakanlık bu durumu kısmen de olsa kabul etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, nükleer füze patlamasına sessiz kalmasıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Tehlikeli radyasyon sızıntısına dair spekülasyonların artmasına neden olan bu sessizlik, iddaların doğru olduğunu düşündürüyor. Kremlin, Kuzey Rusya’daki Archangelsk üssünde bir roket motoru patlamasının beş kişiyi öldürdüğünü ve üçünün ise yaralandığını doğruladı. Geçen gece Rusya’nın nükleer enerji kuruluşu Rostam, olayın ardından radyasyon sızıntısı endişelerinin artığını itiraf etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nükleer sızıntı tehlikeli boyutlara ulaşır mı?

Bakanlığa göre bu nükleer sızıntı tehlikeli değil. Ancak alınan önlemler ve telaş aksini söylüyor gibi duruyor. Rostam konuya dair patlamanın “izotop güç kaynağı “ testi sırasında gerçekleştiğini belirtti. Yetkililer askeri üste çalışanların kaza sonucu ölenlerin dışında yanıklara maruz kaldığını aktardı. Bununla beraber küresel olarak olayın duyulmasının ardından endişeler de artmaya başladı. Radyasyon tehditine ilişkin açıklama yapılmaması ise nükleer konusunda falsosu olan Rusya’nın eleştiri oklarının hedefi haline gelmesine neden oluyor. Archamgelsk deniz üssü şu an için kapatıldı.

Ortaya çıkan videolarda durum oldukça vahim görünüyor. Çünkü acil olarak gönderilen ambulansların üstünde kimyasal kaplamaların olduğu açıkça görülüyor. Bu ise video yayıldıktan sonra telaşın artmasına neden oldu. Hatta iddialara göre, sızıntıya maruz kalmış işçilerin kıyafetlerinin hastaneye gidildiği anda yakıldığı dahi söyleniyor.

TASS’a göre, Achinsk Belediye Başkanı Akhmetov, kent sakinlerini bu acil durumdan sonra tahliye etmek için hazırlandıklarını belirtti. Kentin basın servisi yaklaşık 11 bin tahliye olduğunu açıkça söyledi. Demiryolları ve Havayolları bu bölgede kapatılmış durumda, tahliyeler hala devam ediyor. Neden tahliye edildiği ise devlet tarafından söylenmiyor.

Patlama anına dair paylaşılan videoya buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Chernobyl fragmanı