reklamı kapat

POPÜLER

Rusya nükleer radyasyon

Rusya’da meydana gelen ve akıllara Çernobil’i getiren patlama!

Chernobyl dizisiyle Çernobil nükleer felaketi daha görünür olmuşken, Rusya’da gerçekleşen gizemli bir patlama radyasyon seviyelerinde artışa neden oldu.

Biliyorsunuz bu yıla damga vuran diziler arasında yer alan Chernobyl dizisi nükleer felaketler konusunda insanların daha fazla fikir sahibi olmasını sağlamış, duyarlılığı artırmıştı. Ancak birkaç gün önce yine Rusya’da gerçekleşen bir patlamayla, radyasyon seviyelerinin arttığı gözlendi. Reuters‘in detaylarını aktardığı habere göre, Rus Savunma Bakanlığı sıvı yakıtlı bir roket motorunun perşembe günü patladığını, iki kişinin öldüğünü ve altı kişinin yaralandığını aktardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rus Savunma Bakanlığı radyasyon seviyelerine dair açıklama yaptı

Tam olarak detaylandırılmasa da Savunma bakanlığı Rus Haber Ajansı TASS’a verdiği demeçte, “Arkhangelsk bölgesindeki Rusya Savunma Bakanlığı’nın test bölgesinde, sıvı tahrik sistemini test ederken bir patlama meydana geldi ve ürün patladı.” denildi. Korkutucu olan ise nükleer olaylar konusunda sınıfta kalan Rusya’nın olayı atmosfere zararlı sızıntı olmadığı, radyasyon arka planının normal olduğunu söyleyerek olayın üstünü kapatıyormuş izlenimi vermesi.

Ancak bakanlık tarafından tehlikeli değil açıklamalarına rağmen 185 bin nüfusa sahip Severodvinsk şehrinde öğlen saatlerinde radyasyonun yükseldiğini bildirdi. Sadece sıvı yakıtlı roket motoru patlamasının tek başına radyasyon seviyelerinde bir artışa neden olması akıllarda başka soruların oluşmasına neden oluyor. Rusya’daki uzmanlar bu konuyu eleştiriyor.

Bununla beraber olayların sosyal medyaya dayanan ayağında ise iddialar oldukça ciddi. Sosyal medya üzerinden paylaşılan video ve fotoğraflara göre, patlama sonrası ilk yaralıların tıpkı Çernobil felaketindeki gibi radyasyona maruz kalmaları nedeniyle tedavi edildiğini iddia ediyor. Bu raporlar doğrulanmış değil ancak yine de oldukça korkutucu. Bir Rus haber kaynağı olan 29.ru, Severodvinsk ve Arkhangelsk şehirlerinin sakinlerinin, eczanelerden iyot hapı almak için çabaladıklarını bildirdi.

İlginizi çekebilir

Chernobyl fragmanı