reklamı kapat

POPÜLER

Rusya’dan, Çar’ı ikiye katlayacak dünyanın en güçlü atom bombası projesi

Rusya, dünyanın en kuvvetli bombalarından birisi olan Çar bombasından bile daha güçlü etkiye sahip yeni bir nükleer bomba projesi planlıyor. Henüz test edilmeyen bomba 1945 yılında Hiroşima’ya atılan nükleer bombadan 6.666 kat daha etkili.

İnsanlık tarihinin en acımasız silahlarından birisi tarih sahnesine 6 Ağustos 1945‘te ABD tarafından Japonya’nın Hiroşima kentine attığı bomba ile ortaya çıktı. Atılan atom bombası kentte yaşayan 350 bin kişiden 140 bininin hayatını kaybetmesine neden oldu. Nükleer bombalar bu sürecin ardından herkesin en çok korktuğu silah haline geldi. Yeterince korkunç olan bu silah, günümüzde halen geliştiriliyor. Geçtiğimiz süreçte Amerika (B83 bombası) ve Rusya birbirinden güçlü etkilere sahip bombalarını test etti. Bu kötü şöhretin rekoru ise Çar bombası ile Rusya’nın elinde. 50 megaton gücündeki insanlık tarihinin en büyük nükleer patlaması Hiroşima’da yaşanan patlamadan 3.333 kat daha etkili.

atombomb
Belli ki bu güç Rusya için yeterli değil. Rusya Çar bombasından iki kat daha etkili olan 100 megaton gücünde bir nükleer projenin planlarını yapıyor. Henüz test aşaması gerçekleşmeyen bombanın Amerika’nın elinde bulunan ve geçtiğimiz süreçte denemelerini yaptığı bombalardan çok daha güçlü olduğu söyleniyor. Günümüzdeki nükleer gücün yüzde 92’lik kısmını Amerika ve Rusya elinde bulunduruyor.

VİDEO