reklamı kapat

POPÜLER

Kuzey Kore nükleer test

Kuzey Kore’nin nükleer test açıklaması

Kuzey Kore, nükleer testleriyle ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Amerika ile görüşme öncesinde Kuzey Kore önemli bir adım atarak ciddiyetini ortaya seriyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ve Amerika Başkanı Donald Trump, 12 Haziran’da Singapur’da gerçekleşecek olan bir görüşme planlıyor. Bu buluşma öncesi ise Kuzey Kore cephesinden ilginç bir adım geldi. Nisan ayında Kuzey Kore, nükleer programını duraklatacağını açıklamıştı. Ancak uzmanlar bu konuda pek ikna olmamıştı. Şimdi ise ülkenin resmi haber ajansı Punggye-ri nükleer test alanının imhası için tarih paylaştı. Reuters‘un haberine göre 23-25 Mayıs arasında nükleer test alanı imha edilecek. Tüm tünellerin patlayıcılarla kapatılacağı ve girişlerin engelleneceği belirtiliyor. Tabii gözlemleme ve güvenlik binaları da kapatılacak. Amerika ile görüşme öncesi alınan bu karar, şüphesiz konuşmanın da merkezinde yer alacak. Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo cuma günü yaptığı açıklamada Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan vazgeçmesi durumunda refah ve barış dolu bir geleceği olabileceğini kaydetmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nükleer testlerin yakın geçmişi

Kuzey Kore, 2006 ve Eylül 2017 arasında 6 nükleer test gerçekleştirdi. Son testin ise hidrojen bombası olduğu iddia edildi. Patlama ülkede gerçekleştirilen en şiddetli patlama olarak kaydedildi. Patlamanın şiddeti göze alındığında test alanının halihazırda kullanılmaz hale gelmiş olabileceğine de inanılıyor. Bunu ise ülkenin bir fırsata dönüştürmüş olması mümkün. Kim Jong Un, ülkenin daha fazla test yapmasına gerek olmadığını, nükleer silah geliştirme konusundaki hedefine ulaştığını da geçmişte belirtmişti.

Amerika Başkanı Donald Trump ise bu açıklamayla ilgili tweet atmayı ihmal etmedi. Trump tweet’inde “12 Haziran’da gerçekleşecek toplantı öncesi Kuzey Kore nükleer test alanını bu ay imha edeceğini açıkladı. Çok akıllıca ve hoş bir jest. Teşekkürler.” dedi.