reklamı kapat

POPÜLER

kuzey kore

“Sony başlangıçtı, asıl hedefte Amerika var”

Sony Pictures’ı hedef alan siber saldırıların ardı arkası kesilmiyor. Ancak gelen haberlere göre ünlü hacker grubu çok daha geniş bir saldırı hazırlığı içinde. Üstelik bu kez hedefteki isim Sony’den ibaret değil.

Şimdiye kadar resmi olarak doğrulanmasa da Kuzey Kore’yle bağdaştırılan Guardians of Peace adlı hacker grubu, Reuters’ın haberine göre şu sıralar daha kapsamlı bir saldırıya hazırlanıyor. Amerika’daki büyük telekomünikasyon şirketlerini ve enerji şebekelerini hedef alacağı söylenen GOP’un, Kuzey Kore tarafından desteklendiği iddiaları da böylece yeniden tavan yapmış oldu.

Zamanında Kuzey Kore’den Güney Kore’ye kaçan eski bilgisayar bilimcisi Prof. Kim Heung-kwang, Kuzey cephesinin Amerika ve Güney Kore’yi hedef alan ciddi saldırı planları yaptığını belirtiyor. Profesör, Sony Pictures hack saldırılarının henüz başlangıç olduğunu; Kuzey Kore’nin asıl amacının ise söz konusu ülkelerin altyapısını çökertmek olduğunu ifade ediyor.

Kuzey Kore’nin şimdiye kadar Güney kanadının banka, yayın organları ve enerji kurumlarını hedef aldığı binlerce siber saldırı gerçekleştirdiği tahmin ediliyor. Ayrıca Kuzey Kore ordusunun “siber savaş birimi”nde yetiştirilmiş 121 deneyimli hacker bulunduğu biliniyor.