reklamı kapat

POPÜLER

kuzey kore

Kuzey Kore’nin internet ağı çöktü

Kuzey Kore dünyanın belki de en izole konumdaki ülkesi olsa da, ülkeyi dünyaya bağlayan dört adet internet ağı bulunuyor. Ancak bu dört ağ an itibarıyla tümüyle çökmüş görünüyor. Geçtiğimiz hafta sonu sürekli gidip gelen bağlantı pazartesi gecesi tümüyle devre dışı kaldı. Normalde Kuzey Kore bağlantılarında bu tipte bir arızanın hiç görülmediğini belirten uzmanlar durumu tuhaf olarak niteliyor.

Ağların saldırı sonucu çöktüğüne dair bir açıklama yapılmasa da, internet alemi işin arkasında bir saldırı olduğuna çoktan kanaat getirmiş durumda. Kuzey Kore’nin Sony hack skandalının sorumlusu olduğuna ilişkin dedikodular geçtiğimiz haftadan beri hız kesmemişken, internet ağlarının saldırıya uğramış olması akla yatıyor açıkçası. Açıklama için Beyaz Saray’a koşan gazetecilere ise, Milli Güvenlik Bakanlığı sözcüsü Bernadette Meehan “İnternet Kuzey Kore’de kesildiğine göre, konuyla ilgili soruları Kuzey Kore hükümetine yöneltmenizi öneriyoruz” şeklinde esprili bir yanıt verdi.

Ancak komplo teorileri saldırı ihtimaliyle sınırlı kalmıyor. Saldırının ardında kimin bulunduğu da ciddi tartışma konusu. Şimdilik iddialar saldırıda ABD veya Çin’in parmağı bulunduğu yönünde. Sony hack skandalıyla başlayan bu karmaşık hikaye bakalım nasıl noktalanacak.