reklamı kapat

POPÜLER

Kuzey Kore’nin yeni tableti tanıdık bir isimle geliyor: iPad

Kuzey Kore genellikle liderleriye haberlerde boy gösteriyor ancak bu kez odağımızda bir teknoloji şirketi var. Kuzey Koreli teknoloji firması Ryonghung, yeni tabletini tanıttı. Tabletin ismi ise bir hayli tanıdık: iPad.

Her ne kadar 1 Nisan şakası gibi görünse de artık haziran kapıya dayanmışken Kuzey Koreli şirketin bu tanıtımında oldukça ciddi olduğunu düşünüyoruz. Cihazın iPad ile benzerliği ise tamamen ismiyle sınırlı. 1,2 GHz hızında çalışan dört çekirdekli işlemciyle gelen Ryonghung iPad, gücünü 1 GB RAM’den alıyor. 8 GB‘lık dahili hafıza sunan tablet HDMI bağlantı desteğine de sahip. Üstelik şebeke bağlantısı dahi sunabiliyor!

Bir klavyeye de sahip olan iPad’in tanıtımında ise “birden fazla kaynaktan dijital okuma yapabilme, ofis işleri ve dokümantasyon gerçekleştirebilme” gibi özellikler sıralanmış. Aynı zamanda 40’tan fazla uygulama ile geldiği de belirtilmiş. Tabii Ryonghung’un iPad’i Apple’ın iPad’iyle kıyaslanamayacak kadar “gelişmemiş” bir cihaz. Ancak yine de isim seçimiyle dikkatimizi çekmeyi başardığını söyleyebiliriz.


Kuzey Kore’nin Apple hayranlığı ise sadece “iPad” isimli tabletle kalmıyor elbette. Birkaç yıl önce Pyongyong’daki fuarda iMac benzeri bir cihaz da sergilenmişti. Hatta Apple’ın bilgisayarlarında kullandığı işletim sistemi OS X’in kopyasını dahi hazırlanmış ve Red Star 3.0 ismiyle sunulmuştu. İşetim sistemi beraberinde ön yüklü ordu temalı duvar kağıtlarıyla geliyor. Ryonghung iPad’in işletim sistemiyle ilgili ise net bir bilgi yok.

YORUMLAR