reklamı kapat

POPÜLER

Amerika’nın YouTube’a yüklenen nükleer silah testlerine yenileri eklendi [Video]

Geçtiğimiz mart ayında Amerika’nın nükleer silah testlerinin YouTube’a yüklendiğini yazmıştık. Listeye 62 yeni film daha eklendi.

Bilindiği üzere Amerika, 1945 ve 1962 yılları arasında yaklaşık 216 nükleer silah testi gerçekleştirdi. 1945’te Hiroşima ve Nagasaki’ye attığı iki atom bombasıyla 200 binden fazla insanın anlık ölümüne sebep olan Amerika, ilerleyen yıllarda radyasyon bağlantılı hastalıklara ve ölümlere de neden oldu. Buna karşın testleri sonlandırmayan ve 1962 yılına kadar devam eden Amerika, testlere ait içerikleri gizli tutuyordu. Ta ki 2017’ye kadar.

Nükleer silahlar üzerine çalışan fizikçi Greg Spriggs ve film uzmanı Jim Moye, Amerika’nın nükleer silah testlerine ilişkin verileri inceliyor. 17 yıllık süreçte kaydedilen 10 bin filmin yaklaşık 6.500’ünü bulan araştırmacılar, filmlerdeki veriyi bozmadan dijitale aktarmaya çalışıyordu. İlk etapta 64 adet videoyu YouTube’a yükleyen araştırmacılar şimdi daha önce görülmemiş 62 video daha ekleyerek bu listeyi genişletmiş durumda. Sürecin yavaş işlediğini belirtelim zira filmleri bulup aktarmak yetmiyor. Aynı zamanda gizliliğinin de kaldırılması gerekiyor. Bunun için ayıklanan filmler ordu tarafından incelemeye alınıyor.

Spriggs bu filmlerden elde edilecek verilerin ileride silah fizikçileri tarafından da kullanılabileceğini düşünüyor. 50’lerde analiz edilmemiş pek çok veri bulduklarını ve yeni şeyler keşfettiklerini de kaydetmeyi ihmal etmiyor. Nükleer silah testleri için hazırlanan videoların tamamına haberin devamındaki listeden ulaşabilirsiniz.

Video