reklamı kapat

POPÜLER

Amerika’nın nükleer silah testleri YouTube’a yüklendi [Video]

1945‘te Hiroşima ve Nagasaki‘ye attığı iki atom bombasıyla 200 binden fazla insanın anlık ölümüne ve binlercesinin de ilerleyen yıllarda radyasyon bağlantılı hastalıklardan hayatını kaybetmesine sebep olan Amerika, 1945 ve 1962 yılları arasında yaklaşık 216 nükleer test gerçekleştirdi. Bu testlere ait videolar ilk kez açık olarak paylaşılıyor.

Nükleer silahlar üzerine çalışan fizikçi Greg Spriggs ve film uzmanı Jim Moye, bir süredir Amerika’nın yaptığı nükleer silah testlerine ilişkin veriler üzerinde çalışıyor. Testler sırasında kaydedilen ve günümüze kadar saklanan videoları bulma arayışında olan araştırmacılar 10 bin filmin yaklaşık 6.500’ünü bulmayı başarmış. Filmlerdeki veriyi bozmadan dijitale aktarmaya çalışan ikili kurtarabildikleri kadar veriyi kurtarma çabasında. Şu ana kadar bulunan filmlerin 4.200 tanesini gözden geçiren araştırmacılar yaklaşık 500 tanesini de analiz etmiş. YouTube’a ise gizliliği kalkmış olan 64 videoyu yüklemiş durumdalar.

Çalışmalara devam eden Spriggs, tüm filmlerin bulunup gözden geçirilmesinin en az iki yıl alacağını belirtiyor. Filmlerin gizliliğini kaldırmak ise bundan daha uzun sürecektir. Çünkü devlet gizliliğinin kaldırılması için filmlerin ordu tarafından da incelenmesi gerekiyor. Spriggs bu filmlerden elde edilecek verilerin ileride silah fizikçileri tarafından da kullanılabileceğini düşünüyor. 50’lerde analiz edilmemiş pek çok veri bulduklarını ve yeni şeyler keşfettiklerini de kaydetmeyi ihmal etmiyor. Gerçekleştirilen nükleer testleri buradan izleyebilirsiniz.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Amerika’nın nükleer silah testleri YouTube’a yüklendi [Video]” için 10 cevap

 1. DarkPrince dedi ki:

  Ne kadar da öldürme isteğiyle dolup taşan bir ülke.

 2. dost dedi ki:

  içinde patlasın o ülkenin

 3. caner dedi ki:

  adamlar gücünü gösteriyor 200 yılık tarihi olan devlet şu an en güçlü ülke adam zeki beyinleri topluyor bizde ise oooo

 4. DarkPrince dedi ki:

  Güç dediğimiz ne varsa bugüne kadar sadece bize zarar verdi. Tarihimize sahip çıkamayıp yaktırmamız bizim sorunumuz. Zekileri değil aptalları topladıklarını düşünüyorum. Hiç bir dahi amaçsızca savaşa yönelik yönetilmeye bu kadar müsait olamaz. Yaptıkları çalışmaların insanlığa verdiği zarar aşikar.

 5. MUHAMMED DEMIR dedi ki:

  NEKADARDA OLDURME ISTEGIYLE DOLUP TASAN BIR IRKIZ INSANLIGI KOPEKLERE TESLIM ETSEK BIZDEN DAHA IYI BAKARLARDI BIZ YERYUZUNUN NE IGRENC CALISIYIZ BIZ YOK ETMEK ICIN URETILMISIZ BIZ OLUM KATLIYAM KIRLETME UZERINE VAR OLMUS BIR IRKIZ DERLERKI INSANLA AHYAVNI AYIRAN SEY MERHAMETTIR AKSINE INSANLA HAYVANI AYIRAN SEY NEFRETTIR HAYVANLARDA MERHAMETLI OLABILIR BIR ASLAN BIR BABUNU OLDURUR VE BABUNUN YAVRUSUNU FARK EDER AMA OLDURMEZ ALIR KENARA CEKILIR VEMAYMUNU YEMEZ BASKA BIR ASLAN YAVRUYA SALDIRIRKEN ASLAN ONU KORUMAK ICIN ASLANLA BOGUSUR BU COK BUYUK BIR MERHAMETTIR AMA HAYVANLARDA OLMAYAN TEK SEY KIN VE NEFRETTIR

 6. DarkPrince dedi ki:

  Kin, nefret, kibir zaten bizi hayvandan aşağı yapan şeyler, doğru dediniz. Bu duygularla var edilmişiz ya da ortaya çıkmışız bir başkalarına göre. Ahlak evrenseldir demeye gelince herkes der ancak insanlık emaresi gösteren milletler -vardıysa bile- kalmadı artık.

 7. Ft5fTL dedi ki:

  Yaptıkları çalışmalar caydırıcı nedenlerinden dolayı onlarca savaşı engelledi. Kaldıki gücü olan gücünü sergiler. Bizde böyle teknoloji olsa bizde sergilerdik kimsenin şüphesi olmasın.

 8. DarkPrince dedi ki:

  Onlarca savaşı engelledi derken? Tarih boyunca bütün savaşların sebebi zaten güç gösterisi değil miydi? Bu söylediğinize gerçekten inanıyor musunuz, hayret içerisindeyim. Biz dediğiniz kim bilmiyorum ancak ben o gruba dahil değilim. Gücü olan insanlık için bir şeyler yapsaydı bugün çok daha güzel bir dünyada yaşıyor olurduk. Güçlü güçsüzü sömürür. Düzen bu. Diline, milletine bakmadan öldürme iç güdüsü insanlığımızın gölgesi gibi hepimizin içerisinde var demek ki. Bunu dizginlemek yahut salıvermek suçlu ve masumu belirleyen faktördür zaten. Silah varsa öldürelim mantığı gerçekten akıl almaz.

 9. Ft5fTL dedi ki:

  Tarihte nükleer silah gibi başka bir illet varmı? Atıldığı yerdeki yüzbinlerce insanı öldürüp etrafını da senelerce yaşanılmaz hale getiren? Sen bir devlet olsan, başkentine, sanayi bölgelerine, devletini devlet yapan yerlerine bu bombayı yemeyi göze alırmısın? Gücü olan insanlık için iyi birşey yapmaz. Güç düşkünü insanlar herzaman bencil ve kendi çıkarını gözetmekten başka birşey yapmayan insanlardır. Soviyetler birliği ve ABD nin elinde nükleer silahlar olmasaydı, soğuk savaş dönemi 40 sene sürmez, daha 2. senesinde sıcak savaşa dönerdi ve bunun en büyük çilesinide bizim gibi ABD müttefiki olan ve Soviyetler birliğine sınırı olan devletler çekerdi.

 10. DarkPrince dedi ki:

  Ben genel olarak güçten bahsediyorum. Olay senin de anlayabileceğin üzere nükleer silahtan ibaret değil. Asıl sorun insanın içindeki o savaşma ve öldürme isteği. Benim tavrım buna. Yoksa nükleer silah olmasa da anlaşacak olan anlaşırdı. Savaş ne için var sanki? Hükmetme ve baş olma arzusu, başka bir şey değil. Dünya üzerindeki bütün politik yaptırımlar birleştirmek yerine ayrıştırmaya yönelik olmuş şimdiye kadar. Bundan sonra da böyle devam edecek, biliyorum. Yine de bu benim düzene itiraz etmeme engel değil.