reklamı kapat

POPÜLER

Geleneksel bisikletleri elektrikli hale dönüştüren teknoloji: UrbanX [Video]

16 Mart 2017

UrbanX ile geleneksel bisikletler birer elektrikli bisiklet haline dönüşüyor.

Elektrikli ulaşım araçlarının bisiklet ayağı da son zamanlarda önemli oranda güçlenmiş durumda. Özellikle bireysel olarak geliştirdikleri modellerle karşımıza çıkan yeni markaların artış gösterdiği bu segment, kullanıcıların da yavaş yavaş ilgisini çekmeye başlıyor. Şu anlık elektrikli bisikletlerle ilgili genel görüş fiyat seviyelerinin yüksek olduğu yönünde. Yani günümüzde birçok kişi elektrikli bisiklet almak istiyor lakin fiyatları caydırıcı bir etmen olarak görüyor. Kickstarter‘da karşımıza çıkan UrbanX projesi gerek fiyatı gerekse teknolojisiyle diğer projelerden ayrılıyor.


UrbanX’i ilk bakışta bir elektrikli bisiklet modeli olarak düşünebilirsiniz lakin projeyi böyle nitelendirmek biraz zor. UrbanX aslında üzerinde bir adet elektrik motoru ve bataryası bulunan bir tekerlek. 24 inçten başlayıp 29 inç büyüklüğe kadar değişiklik gösteren UrbanX, modüler yapısı sayesinde hemen her çeşit bisiklete uyum sağlayabiliyor ve bu sayede kullanıcılar sadece tekerleklerini değiştirerek bisikletlerini bir elektrikli bisiklet haline dönüştürebiliyor. Toplamda yedi kilogramlık bir ağırlığa sahip olan sistem teknik özellikleriyle günlük kullanımda fazlasıyla tatmin edici.


Tekil kullanımda saatte 25 ve 33 kilometre maksimum sürate kadar çıkabilen, alüminyum materyal üzerine geliştirilen sistem, UrbanX Eco ve UrbanX Booster olmak üzere iki farklı versiyonla sunuluyor. Sistemin Eco versiyonunda 240 watt‘lık elektrik motoru görev yaparken Booster versiyonundaysa bu değer 350 watt olarak değişiklik gösteriyor. UrbanX’in batarya ayağına baktığımız zaman Panasonic, Sanyo ve LG gibi markaların geliştirdiği lityum-iyon yapılı donanımların kullanıldığını görüyoruz. 3,500mAH‘lık kapasiteye sahip olan bu bataryalar kullanıcılara UrbanX ile tek şarj ile 50 kilometreye kadar menzil değeri vadediyor ki bu değerin günlük kullanımda hatırı sayılır bir değer olduğunu da belirtmemiz lazım.


Teknik detaylarıyla bizleri tatmin eden UrbanX dahilinde tamamen elektrikli, hibrit pedal asistanı ve geleneksel olmak üzere üç adet sürüş modu bulunuyor. Tamamen elektrikli modda kulanılmak üzere bir adet gaz gidon eklentisi ve kablosuyla birlikte gelen UrbanX’in sürüş asistanı modu sürücüsünün pedal tepkilerini analiz ederek gerekli gördüğü yerde destek verebiliyor. UrbanX’te pedal asistanı başta olmak üzere, batarya menzili, konum bilgisi ve hız değerlerini anlık olarak gösteren, akıllı cihazlar için geliştirilmiş uygulama desteğinin de sunulduğunu belirtmek gerekiyor. Sistemin bataryasını tamamen dolu hale getirmekse yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Kickstarter üzerinden satışları devam eden UrbanX’in Booster versiyonu 399 dolar, Eco versiyonuysa 299 dolarlık yurt dışı fiyatlarıyla satışa sunuluyor.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Geleneksel bisikletleri elektrikli hale dönüştüren teknoloji: UrbanX [Video]” için 2 cevap

  1. Mustafa Tuğrul Ünlü dedi ki:

    Hala çok pahalı. 3,60 Dolar kurundan 1.436tl ben bisikleti 650tl ye aldım. Türkiyeye gelse 2000tl-2500tl bandında satılır. Zengin oyuncağı olarak kalır. Özellikle İstanbul gibi yokuşu bol şehirlerde insanların bisiklete binmekten korkutan şeylerin başında bisiklet yollarının olmaması ve yokuş çıkma zorluğu geliyor. Bu tür projelere devletlerin destek olup fiyatları aşağıya çekmesi ve her bisiklete uygun fiyatlı satılabilmesi özellikle istanbul’da bisiklet kullanımının artırılması için en önemli etken diye düşünüyorum. Evimle işim arası yaklaşık 12km. ama bu yolda 3 adet baba yokuşu gözümde canlandırdığım zaman bisikletle işe gitmek işkenceye dönüşüyor.

  2. Adem Demirtaş dedi ki:

    Tamam çok güzel de bizim için pahalı be.