reklamı kapat

POPÜLER

Danimarkalı bisiklet üreticisinden sıra dışı elektrikli otomobil [Video]

Minimalizm felsefesinin son dönemlerdeki ilginç örneklerinden birisi olan elektrikli otomobil projesi, SIN adıyla asfalta inecek.

Bugün hayatına devam etmekte olan otomobil üreticilerinin tarihçelerine baktığımız zaman çıkış noktalarının aslında farklı noktalar üzerine şekillendiğini görebiliriz. Honda örneğine baktığımızda bu ilk olarak motosiklet üzerinden başlarken, Skoda‘da ise bisiklet örneği karşımıza çıkar. Sonraki süreçlerde edinilen deneyim ve girişimler günümüzün otomobil devlerini yaratan temel adımlar olarak akıllardaki yerini korur. Elektrikli otomobillerin ciddi oranda ivmelendiği günümüzde ise çok sık karşılaşmadığımız bir girişim kısa süre önce radarımıza takıldı. Danimarka merkezli bisiklet üreticisi Biomega, geleneksel isimlerin yıllar önce yaptığı otomobile geçiş hamlesini 2018 yılında gerçekleştirerek bir anda bizde olduğu gibi dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Çin’in Şangay kentinde bir konsept olarak gösterimi gerçekleştirdiği otomobil projesinin adıysa “SIN” olarak duyuruldu.

Teknik özellikler

Tamamen elektrikli olarak hayata geçirilen SIN, tasarımı itibarıyla pek çok örneğinden ayrılmayı başarıyor. Aslında markanın farkını koymak istediği noktaların başında da burası geliyor da diyebiliriz. Şehir içi ulaşım felsefesinde tamamen temel ihtiyaç odaklı parçaların bir araya getirilmesinden oluşan otomobilin şu an konsept aşamasında olduğunu da belirtmekte fayda var. Bu da üretime geçiş sürecinde önemli noktalar üzerinde revize yapılabileceği anlamına geliyor.


Biomega ekibi SIN’i crossover sınıfına dahil olabilecek bir otomobil olarak nitelendirmeyi tercih ediyor. Lakin buradaki temel amaç kesinlikle mümkün olan en ucuz şekilde ulaşım ihtiyacının karşılandı. “Az çoktur” felsefesinin minimal hatlarını fazlasıyla barındıran otomobilin tamamında hafif alaşım malzemeler hakim. Gövdede güçlendirilmiş plastik ve alüminyum malzemeler karşımıza çıkarken, elektrik motorlarının tamamı birbirinden bağımsız olacak şekilde lastiklere entegre ediliyor. Tüm bu parçaların bir araya gelmesiyle ortaya sadece 950 kilogram ağırlığa sahip bir elektrikli otomobil çıkmakta.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aslında elektrikli otomobiller için en temel problemlerden birisinin ağırlık problemi olduğu aşikar. İşin içerisine batarya paketinin girmesiyle çıkılan rakamlar haliyle menzile de olumsuz yönde etki ediyor. Kilogram olarak oldukça başarılı bir noktada olan bu otomobilin menzil konusunda ne vadettiğine baktığımızda karşımıza 160 kilometre gibi bir değer çıkıyor. Performans kısmıysa 81 beygir güç, 160 Nm tork, 130 km/s’lik maksimum hız ve 13 saniye 0-100 gibi rakamlardan oluşmakta. Otomobilin hala geliştirme aşamasında olduğunu açıklayan Biomega, 2021 ile 2023 aralığında tamamen hazır şekilde asfaltta olmak istiyor. Şu aşamada fiyatla ilgili dile getirilen rakamsa yaklaşık 23.000 dolar civarında. Araçla ilgili düşüncelerinizi bizlerle yorum olarak paylaşabilirsiniz.