reklamı kapat

POPÜLER

daymak elektrikli otomobil

Dünyanın en hızlı üç tekerlekli elektrikli otomobil modeli geliyor

Kanada merkezli Daymak firmasından dünyanın en hızlı üç tekerlekli elektrikli otomobil için bağış toplamaya başladı. İşte ilk detaylar;

Daymak, Spiritus adını verdiği üç tekerlekli elektrikli otomobili için burada kitlesel fonlama üzerinden destek toplamaya başladı. Üç tekerlekli yapısı nedeniyle iki kişilik olan otomobil, firmaya göre kişilere Go-Kart benzeri bir sürüş deneyimi getiriyor.

Hem kablosuz şarj hem de güneş enerji sistemiyle donatılacağı aktarılan mini elektrikli için şimdilik iki farklı versiyon var. Spiritus Deluxe modeli 20 bin dolarlık bir fiyata sahip ve 140 km/s hıza çıkabiliyor. 36 kWh pil paketiyle 290 km kadar menzil getiren versiyonun üstünde fiyat konusunda büyük bir zıplama yapan Spiritus Ultimate bulunuyor.

Spiritus Ultimate modeli tam 149 bin dolarlık bir fiyata sahip. Bu versiyon 210 km/s hıza çıkabiliyor ve 80 kWh pil paketiyle 480 km menzil getiriyor. Ortak olarak 0’dan 100 km/s hıza 6,9 saniyede çıkan Spiritus serisi, üç farklı renkte elde edilebiliyor.

Spiritus Ultimate modeline otomatik açılabilen kapılar ve çekim kontrol sistemleri koyan Daymak, şimdilik prototip aşamasında olan seriyle gerçekten çıkış yapabilirse ciddi ses getirecek gibi görünüyor.

Daymak elektrikli otomobil dikkat çekerken, firma bir güneş enerjili bisiklet de tasarlamıştı

2020 sonunda elektrikli bisiklet pazarında öne çıkmayı başaran konsept modellerden birisi kesinlikle Daymak Terra olmuştu. Fütüristik bir tasarımı olan bisiklet, zorlu arazilere özel olarak hazırlanmış. Bu bisikletin en önemli yanı ise pil paketi üzerinde taşıdığı güneş panelleri oluyor.

Bu paneller bisikleti sürekli olarak şarj edebiliyor. Güneş panelleri ile gerçekten çok dikkat çeken Daymak Terra, aktarıldığı kadarıyla 2021 içerisinde satışa çıkıyor. Model için iki farklı versiyon hazırlayan Daymak, Deluxe versiyona 3.495 dolar, Ultimate versiyona ise tam 7.999 dolar istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik açıdan kısaca bakarsak Deluxe modeli 48V 12AH pil paketine, 15W güneş paneline, hoparlör sistemine ve 500W elektrik motoruna sahip. Ultimate modeli ise 72V 40AH pil paketine, 15W güneş paneline, JBL imzalı hoparlör sistemine ve 500W elektrik motoruna sahip.

Ultimate model ayrıca yerleşik olarak GPS ve kablosuz şarj da getiriyor. İki model de 32 km/s hıza çıkabiliyor ve firma tarafından açıklanan üst menzil 100 km seviyesinde yer alıyor.