reklamı kapat

POPÜLER

Daymak Spiritus

Üç tekerlekli elektrikli Daymak Spiritus için prototip gösterimi yapıldı

Kanada merkezli Daymak firmasından beklenen gösterim geldi. Üç tekerlekli elektrikli Daymak Spiritus gerçek olarak karşımızda.

Daymak, geçtiğimiz aylarda Spiritus adını verdiği üç tekerlekli elektrikli otomobili için bir kitlesel fonlama platformu üzerinden destek toplamıştı. Üç tekerlekli yapısı nedeniyle iki kişilik olan otomobil, firmaya göre kişilere Go-Kart benzeri bir sürüş deneyimi getiriyordu.

Araç ilk aşamada sadece bilgisayar ortamında gösterildi. Şimdi ise gerçek prototip sürümü görücüye çıkarıldı. Tasarımı daha önceki paylaşımlardan dolayı sürpriz olmayan araç, yine de oldukça iddia ve sportif görünüyor.

Daha önce verilen bilgilere göre hem kablosuz şarj hem de güneş enerji sistemiyle donatılacak elektrikli Daymak Spiritus için iki farklı versiyon sunulacak.

Spiritus Deluxe modeli 20 bin dolarlık bir fiyata sahip ve 140 km/s hıza çıkabiliyor. 36 kWh pil paketiyle 290 km kadar menzil getiren versiyonun üstünde fiyat konusunda büyük bir artış getiren Spiritus Ultimate bulunuyor.

Spiritus Ultimate modeli tam 149 bin dolarlık bir fiyata sahip. Bu versiyon 210 km/s hıza çıkabiliyor ve 80 kWh pil paketiyle 480 km menzil getiriyor. Ortak olarak 0’dan 100 km/s hıza 6,9 saniyede çıkan Spiritus serisi, üç farklı renkte elde edilebiliyor.

Spiritus Ultimate modeline otomatik açılabilen kapılar ve çekim kontrol sistemleri koyan Daymak, şimdilik prototip aşamasında olan seriyle gerçekten çıkış yapabilirse ciddi ses getirecek gibi görünüyor.

Firma araçların teslimatına 2023 yılında başlayacağını belirtiyor. Elektrikli tarafta ilginç modeller çıkmayı sürdürüyor.

Daymak Spiritus elektrikli otomobil dikkat çekerken, firma başka ilginç şeyler de geliştiriyor

Hatırlamak adına 2020 sonunda elektrikli bisiklet pazarında öne çıkmayı başaran konsept modellerden birisi kesinlikle Daymak Terra olmuştu. Fütüristik bir tasarımı olan bisiklet, zorlu arazilere özel olarak hazırlanmış. Bu bisikletin en önemli yanı ise pil paketi üzerinde taşıdığı güneş panelleri oluyor.

Bu paneller bisikleti sürekli olarak şarj edebiliyor. Güneş panelleri ile gerçekten çok dikkat çeken Daymak Terra, aktarıldığı kadarıyla 2021 içerisinde satışa çıkıyor. Model için iki farklı versiyon hazırlayan Daymak, Deluxe versiyona 3.495 dolar, Ultimate versiyona ise tam 7.999 dolar istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik açıdan kısaca bakarsak Deluxe modeli 48V 12AH pil paketine, 15W güneş paneline, hoparlör sistemine ve 500W elektrik motoruna sahip. Ultimate modeli ise 72V 40AH pil paketine, 15W güneş paneline, JBL imzalı hoparlör sistemine ve 500W elektrik motoruna sahip.

Ultimate model ayrıca yerleşik olarak GPS ve kablosuz şarj da getiriyor. İki model de 32 km/s hıza çıkabiliyor ve firma tarafından açıklanan üst menzil 100 km seviyesinde yer alıyor.