reklamı kapat

POPÜLER

Intel Core i9-10900K

Intel’den büyük işlemci yatırımı, verilen üzücü 7 nm üretim tarihi

İşlemci devi Intel, bugün çok büyük duyurulara imza attı. Firma dev bir yatırım yapıyor, 7 nm üretim sürecine geçiş yapıyor. İşte detaylar;

Intel, 20 milyar dolarlık büyük bir yatırımla ABD merkezli olarak iki farklı çip / işlemci üretim tesisi kuruyor. IDM 2.0 strateji toplantısı kapsamında verilen bu bilgi, firmanın geleceğine yönelik yaptığı son dönemdeki en büyük yatırımı gözler önüne seriyor. Firmanın bu tesislerde sadece kendisine değil, diğer firmalara da çip üreteceği aktarılıyor. Burada ARM tabanlı işlemciler de üretilmek istenenler arasında yer alıyor.

Firma aynı toplantıda önemli bir duyuru daha yaptı. Biliyorsunuz 12. jenerasyon Intel Alder Lake işlemciler, alanda geriye düşmeye başlayan firma için büyük önem arz ediyor. Tam olarak 2021’in ikinci yarısında pazara gelecek işlemciler, rakiplerinin aksine halen 10 nm SuperFin sürecinden çıkıyor.

Peki firma ne zaman çok uzun zamandır beklenen 7 nm işlemcileri karşımıza çıkaracak? Açıklandığı kadarıyla ancak 2023 yılında. Bu da gerçekten şaşırtıcı ve üzücü görünüyor. 2023 yılında gelecek işlemciler “Meteor Lake” olarak geçiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz dönemde Intel CEO’su değişti

Geçtiğimiz dönemde CEO Bob Swan‘ın yerine dev şirketin başına VMware CEO’su Pat Gelsinger geçirildi. Bu dönüşüm 15 Şubat tarihinde yapıldı. Bu kararın arkasında ise Intel’in pazarda ciddi şekilde geriye düşmesi yer alıyordu.

Çünkü daha önce de söylediğimiz gibi rakip AMD pazarda çok ciddi bir atılım yapmış durumda. Aynı şekilde artık Apple da kendi işlemcilerini üretiyor ve Intel’den uzaklaşıyor. Intel’in kalan müşterilerini elinde tutmak adına büyük adımlar atması gerekiyor. Özellikle AMD’nin yeni işlemcileri birçok kişiyi Intel’den uzaklaştırmış durumda.

İlginizi Çekebilir

Samsung imzalı yeni robotlar ile tanışın