reklamı kapat

POPÜLER

Intel

Intel büyük gelecek planlarını açıkladı, Qualcomm ortaklığı duyurdu

İşlemci devi Intel, dün akşam gelecek için büyük duyurularda bulundu. Firma gelecek planlarını açıkladı, Qualcomm ortaklığı ses getirdi.

Intel, en son 20 milyar dolarlık büyük bir yatırımla ABD merkezli olarak iki farklı çip / işlemci üretim tesisi kuracak olmasıyla ses getirmişti. IDM 2.0 strateji toplantısı kapsamında verilen bu bilgi, firmanın geleceğine yönelik yaptığı son dönemdeki en büyük yatırımı gözler önüne seriyordu.

Firma dün akşam ise yukarıda da dediğimiz gibi büyük gelecek planlarını açıkladı. İlk olarak dev bir yol haritası paylaşıldı ve burada işlemcilere yeni temel üretim isimleri verildi.

Açıklamaya göre 10 nm SuperFin sonrasında süreçte Intel 7, 4, 3, 20A ve 18A gibi isimler kullanılacak. Bunlar üretim temeline verilen isimler olacak. Yani işlemcilerin ayrı aile isimleri ve model numaraları bulunacak.

Firmaya göre daha önce Enhanced SuperFin olarak geçen şimdi ise “7” ibaresinin verildiği işlemciler, “Alder Lake” adı altında 2021’in sonunda pazara çıkışını yapıyor. Bu işlemciler maalesef 10 nm üretim sürecinden çıkıyor.

“4” ibareli işlemcilerin ise 2023 ilk çeyrekte geleceği ve 4 nm değil 7 nm üretim sürecinden çıkacağı aktarılıyor. Görebileceğiniz üzere Intel’in yeni döneminde “Nm” değeri ile isimler rakamsal olarak uyuşmuyor.

Intel 3 temelindeki işlemcilerini 2023’ün ikinci yarısında ikinci jenerasyon 7 nm üretim sürecinden çıkaracak işlemci devi, bunları yüksek ihtimalle 2023’ün sonunda son kullanıcıya ulaştıracak.

Firmanın gelecek planında esas heyecan veren kısım 2024 yılında gelecek 20A ile başlıyor. Bu işlemcilerde tamamen yeni bir mimariye geçilecek ve bu seride “Angstrom” çağı başlayacak. Söylendiği kadarıyla Nm altı ölçümde artık “Angstrom” kullanılacak. Ancak yine de bu işlemciler 2 nm üretim sürecinden çıkacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Intel büyük gelecek planları açıklıyor

2025 yılında gelecek Intel 18A işlemciler ise sınırları daha da zorlayacak ve yüksek ihtimalle 1 nm seviyesine kadar inecek gibi görünüyor. Bunlar gerçekten çok merak uyandırırken, Intel’in 20A üretim süreci için Qualcomm ile ortaklığı da dikkat çekiyor.

2024 yılında direkt olarak 20A üretim sürecini kullanarak Qualcomm’a işlemciler üretecek Intel, bu konuda rakibine destek veriyor gibi görünüyor ve bu biraz garip karşılanıyor. 2025 yılına kadar bu ortaklıkta bir değişiklik olup olmayacağını her birlikte göreceğiz.

İlginizi Çekebilir

Samsung imzalı yeni robotlar ile tanışın