reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia ARM mediatek

Nvidia’dan MediaTek ortaklığı, ARM işlemci ve fazlası

Ekran kartı devi Nvidia, dün akşam gerçekten önemli duyurulara imzasını attı. Firma özellikle ARM mimarisi özelinde ciddi adımlar atıyor.

Nvidia, düzenlediği etkinlik kapsamında ilk olarak MediaTek ile olan ortaklığıyla ses getirdi. MediaTek, biliyorsunuz akıllı telefonlar için mobil işlemciler üreten dev bir isim.

Bu işlemcilerin temelinde de sürpriz olmayacağı üzere ARM mimarileri yer alıyor. Yani firmanın bu konuda geniş bir tecrübesi bulunuyor.

Hem bu yüzden hem de üretim gücü nedeniyle MediaTek’i seçen Nvidia, ortak olarak RTX grafik teknolojisini ARM temelinde dizüstü modellerine getirmek istiyor.

İkilinin bir referans dizüstü platformu hazırlayacağı ve bunun Chromium, Linux ve Nvidia’nın kendi SDK’sına destek vereceği aktarılıyor. Bu ortaklıktan çok ilginç ürünlerin çıkma ihtimali bulunuyor.

Bu arada Nvidia’nın ARM temelinde başka planları da var. Örneğin firma dün akşam Grace isimli sunuculara özel olarak geliştirilen ilk işlemcisini de duyurdu.

ARM temelli bu yukarıda gördüğünüz işlemci, şimdilik son kullanıcıya hitap etmiyor. Ancak bu Nvidia tarafının son kullanıcıya yönelik güçlü bir Intel ile AMD rakibi işlemci çıkarmayacağı anlamına gelmiyor.

Nvidia’dan çok yakında çok güçlü bir entegre grafik birimine sahip ARM işlemci gelebilir ve firma bununla özellikle Windows dizüstü pazarını değiştirebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nvidia neden ARM tarafına bu kadar önem veriyor?

Çünkü firma geçtiğimiz dönemde tam 40 milyar dolara ARM’ı satın aldı. Bu yüzden de şirket geleceğin işlemci temelini zorlamaya başladı.

Biliyorsunuz Apple’ın Apple Silikon işlemcileri de (İlk çıkan M1) ARM mimarisini kullanıyor. M1 işlemci hem performans hem de enerji tüketimi konusunda harikalar yaratıyor.

Bu yüzden Intel ve AMD gibi isimler de ARM mimarili işlemciler için büyük çalışmalar yapıyor. Burada özellikle AMD’nin çok ciddi olduğu biliniyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi telefonlarını ram olarak böyle test ediyor