reklamı kapat

POPÜLER

Apple M1 Apple Silikon Mac mini

Covid-19 ışığında bilgisayar pazarındaki son durum açıklandı

Covid-19 etkisiyle bilgisayar pazarı beklendiği gibi çok iyi durumda bulunuyor. Tüm dev isimler 2021’de sevkiyatlarını artırmış durumda.

IDC’nin son raporuna göre 2021’in ilk çeyreğinde global olarak toplam 84 bin adet bilgisayar sevk edildi. Bunun 2020’nin ik çeyreğinde 54 binden biraz fazla olduğu görülüyor.

Bu artışın arkasında elbette Covid-19 yer alıyor. Virüs nedeniyle evinde daha çok vakit geçiren kişiler, hem oyun hem de iş için yeni bir bilgisayar satın alıyor.

2021’in ilk çeyrek lideri 20 binden fazla sevkiyat ile Lenovo. Onu 19 binden fazla sevkiyat ile HP takip ediyor. Üçüncü sırada 12 binden fazla sevkiyat ile Dell yer alıyor.

Listenin dördüncü ismi ise Apple oluyor. Teknoloji devi 2021’in ilk çeyreğinde 6.692 adet Mac sevkiyatı yapmış. Bu rakam 2020’nin ilk çeyreğinde 3.164 seviyesinde yer alıyormuş.

Listenin beşinci ismi ise 5.837 satış ile Acer oluyor. 2021’in ilk çeyreğinde diğer üreticilerin ise 18 binden fazla bilgisayar sevkiyatı yaptığı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilgisayar satışları artmaya devam edecek

Global çip sorununa rağmen bu artış ivmesini kaybetmeyecek. Bu arada elde edilen sonuçlar ışığında Apple’a ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü Apple’ın artışında sadece Covid-19’un etkisi yer almıyor.

Apple biliyorsunuz kısa süre önce M1 isimli kendi geliştirdiği işlemciyi kullanan üç farklı Mac ile karşımıza çıktı. Bu Mac’ler sundukları performans ile çok büyük beğeni topladı.

Bu yüzden de Apple’ın satışları beklentileri aşmış durumda. Yakında kendi işlemcisini tanıyan başka Mac’ler de (Örneğin yeni nesil iMac) tanıtacak teknoloji devi, pazarda çok büyük atılım yapmış durumda.

Firma artık Intel’den uzaklaşıyor ve bunun getirisi şimdiye kadar görüldüğü kadarıyla olumlu şekilde yüksek oluyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung’un Türkiye’de satılan yeni modelinin içine bakın