reklamı kapat

POPÜLER

Lenovo

Lider Lenovo; işte bilgisayar pazarının 2022 ilk çeyrek tablosu

Bilgisayar pazarının 2022’nin ilk çeyreği yani ilk üç ayı için lideri Lenovo oldu. Peki diğer firmalar ne durumda? İşte cevaplar;

Gartner tarafından paylaşılan 2022’nin ilk çeyreği raporuna göre geride bıraktığımız üç ayın lideri yüzde 23,6 pazar payı ve 18 milyondan fazla sevkiyat ile Lenovo oldu. Buna rağmen firma geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 12’den fazla düşüş gördü. Bilgisayar pazarında ikinci sırayı yüzde 20,5 pazar payı ve 15 milyondan fazla sevkiyat ile HP aldı. HP de geçen yıla oran ufalma gördü. Üçüncü sırada karşımıza yüzde 17,7 pazar payı ve 13 milyondan fazla sevkiyat ile Dell çıkarken, teknoloji devi Apple, yüzde 9 pazar payı ve 7 milyondan biraz fazla sevkiyat ile dördüncü sırada kendisine yer buldu. Apple, yeni nesil Mac’ler ile beraber listenin geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla büyüyen isimlerinden oldu. Listenin devamında ise karşımıza yüzde 7,2 pazar payı ile Asus ve yüzde 7,1 pazar payı ile Acer çıktı. Diğer üreticilerin toplamı ise yüzde 14,8 oldu.

Gartner tarafından paylaşılan rapora göre PC pazarı, 2022’nin ilk çeyreğinde 2021’in ilk çeyreğine oranla yüzde 7,3 oranında daraldı. 2022’in ilk çeyreğinde 77 milyondan fazla sevkiyat geçilirken, bu rakam 2021’in ilk çeyreğinde 83 milyon seviyesinde yer alıyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PC satışlarının 2022’nin ilk çeyreğinde gerilemesinin ardında, kullanıcıların pandemi nedeniyle 2020 ve 2021 içerisinde çok ama çok ciddi oranda PC alımı yapması yer alıyor. Uzaktan çalışmanın patlamasıyla satışları da patlayan PC üreticileri, yüksek ihtimalle artık düzenli olarak bir gerileme görecekler. Çünkü birçok kişi artık ofislere gitmeye başladı, kullanıcı özelinde PC barındırma oranı doyuma ulaştı.

Lenovo uzun zamandır alandaki liderliği kimseye bırakmıyor. Firma ürettiği dizüstü modelleriyle milyonlara ulaşıyor.

Lenovo tarafına rakip olan bu ürün de ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın