reklamı kapat

POPÜLER

PC pazarı küçülüyor, HP yine lider

Küresel araştırma şirketlerinden olan IDC, 2012’nin son çeyreğine ilişkin PC raporunu yayınladı. Çok şaşırtıcı olmayan bir şekilde raporda dünya çapındaki PC sevkiyatında bir azalma yaşandığı göze çarpıyor. Geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 6,4 azalma gösteren sevkiyat 89,8 milyon adete geriledi. Pazarda bir küçülme olması ve bunun 4,4 seviyesinde olması bekleniyordu. Dolayısıyla ortaya çıkan sonuçlar üreticileri de şaşırttı.

Sevkiyatlar yalnızca son çeyrekte değil yıl genelinde de düşüş gösterdi ve toplamda 352,4 milyon adede geriledi. IDC’nin açıklamasına göre düşen sevkiyatlar ayrı bir önem de arz ediyor çünkü ilk defa iki yıl art arda tatil döneminde (Şükran Günü ve Noel arası dönem) bir gerileme yaşanıyor. Windows 8’in piyasaya çıkışının da bu gerilemeyi önleyici bir etki yapmadığı da görülüyor. PC’lere olan rağbetin günden güne azalıyor olmasının en önemli nedeni şüphesiz tabletler. Apple’ın başı çektiği pazarda özellikle yeni iPad ve iPad mini kullanıcıların yoğun bir ilgisiyle karşılaştı. Farklı aksesuar ve gelişen teknolojiler sayesinde tabletlerin mini birer bilgisayar olarak kullanılabiliyor olması da PC’lere olan ilginin azalmasında etkin bir paya sahip.

IDC’nin çeyrek raporunda markalara göre sevkiyat dağılımı da söz konusu. Bir süre önce tartışma konusu olan ve HP’mi ilk sırada yoksa Lenovo mu şeklinde gündemi meşgul eden listenin son halinde 15 milyonluk sevkiyatla HP yine ilk sırada görünüyor. HP’nin pazar payı yüzde 16,7. HP’yi 14,1 milyon sevkiyat ve yüzde 15,7 pazar payıyla Lenovo izliyor.

2012 yılı 4’üncü çeyreğine ilişkin sevkiyat ve pazar payı tablosu
IDC

2012 yılı geneline ilişkin sevkiyat ve pazar payı tablosu
IDC