reklamı kapat

POPÜLER

Gartner

Tabletler 2015’te bilgisayarları geride bırakacak

Gartner‘ın yayınladığı yeni rapor, 2013’te piyasaya sürülen cihazların (cep telefonu, tablet ve bilgisayar) geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 4,5’lik bir artışla 2,32 milyar adede çıkacağını öngörüyor. Raporda masaüstü ve dizüstü bilgisayarları kapsayan PC kategorisinde geçtiğimiz yıla oranla yüzde 11,2 oranında azalma bekleniyor. Bu da 303 milyon adet cihaza tekabül ediyor. Cep telefonlarında ise yüzde 1,8 milyar adede denk gelen yüzde 3,7’lik bir artış söz konusu.
Gartner
Habere konu olan tablodan da görebileceğiniz üzere PC kategorisinde giderek azalan bir ürün sevkiyatı göze çarpıyor. Tabletlerde ise tam tersine giderek artan sevkiyatlar dikkat çekiyor. Oranlara vurulduğunda tablet satışlarının 2015’te PC’leri geride bırakması bekleniyor. Raporda PC kategorisine dahil edilmeyen ve “Ultramobile” olarak geçen cihazlarda da (kolay taşınabilir Ultrabook’lar, MacBook Air gibi cihazlar) büyümenin katlandığı görülüyor.
Gartner
İşletim sistemlerine özel tabloda ise Android’in hakimiyeti dikkat çekiyor. Gartner’ın yaptığı bir diğer araştırma ise önümüzdeki dönemde premium tabletlerin fiyat düşüşü yaşayacağı ve 7 inçlik küçük tabletlerin satışlarının artacağını söylüyor. Brezilya, Çin, Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve Amerika’da 21.500 katılımcıyla yapılan araştırmada kullanıcıların tabletlerinin ekran büyüklüklerinin 8,3 inç ile 95, inç arasında seyrettiği görülüyor ve kullanıcıların yüzde 47’sinin 8 inçten daha küçük tabletlere sahip olduğu vurgulanıyor.

YORUMLAR