reklamı kapat

POPÜLER

Asus’un 2013 hedefi: 19,3 milyar dolar

Asus, Sistem İş Grubu’nun Türkiye, İsrail ve Afrika Bölge Direktörlüğü görevine atanan Shawn Chang‘in katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Asus’un geçtiğimiz yıllardaki büyümesine ve pazar paylarına ait rakamların paylaşıldığı etkinlikte Asus’un gelecek planları da değerlendirildi.

Taşınabilir bilgisayar kategorisinde dünya çapında yüzde 12’lik bir paya sahip olduklarını söyleyen Bölge Müdürü Shawn Chang, 2012 yılını 15,2 milyar dolarla kapattıklarını belirtti. 2013 yılında bu miktarı 19,3 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini söyleyen Chang, 2009-2012 yılları arasında yıllık yaklaşık yüzde 25’lik ciro artışı yakaladıklarını ve bu cironun yüzde 80’inin sistem iş grubu ürünlerinden (dizüstü bilgisayar, tablet, vb.), yüzde 20’sinin ise open platform iş grubu ürünlerinden (PC bileşenleri) geldiğini ifade etti.

Geçen yıl Nexus 7 piyasaya sürüldükten sonraki altı ay içinde 6,5 milyon adet satılmıştı. 2012 yılında Türkiye’de taşınabilir bilgisayar kategorisinde birinci sırada olduklarını söyleyen Chang, 2012’nin ilk yarısında dünyada dizüstü bilgisayar ve tablet pazarında 5’inci sırada olduklarının; üçüncü çeyrekte 4’üncü sıraya yükseldiklerinin ve dördüncü çeyrekte 2’nci sıraya yükselerek ilk sıradaki rakipleriyle aralarındaki farkı çok azalttıklarının altını çizdi.

Öte yandan Asus’un etkinliğinde, geçen ay tanıtılan 7 inç ekranlı Asus FonePad‘in nisan ayında Türkiye’de satışa sunulacağı da belirtildi.

YORUMLAR